Borç, dolara çevrilmiş!

0
175

Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı, kongreden sonra ilk kez basın mensuplarının karşısına çıktı. Nuno Andre Coelho dosyasının çözümü esnasında yaşananlar ve genel kuruldan bu tarafa yaptıklarını anlatan Dağlı, Akar İnşaat’a olan borcun dolara çevrildiğini öğrendiklerini söyledi.

Başkanlığa talip oldukları günden itibaren ilk olarak Nuno Andre Coelho dosyasının çözümüne odaklandıklarını belirten Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı, “Dosyanın çözülmediğinde başımıza neler geleceğini biliyorduk. Bu dosyayla alakalı girişimde bulunmuştuk. Bankanın verdiği rakamları bilenler vardır bilmeyenler vardır. Bize bankanın vermiş olduğu 400 bin Euro’luk bir rakam var. Yücel başkanımızın girişimleriyle bu rakam bundan iki ay önce 500 bin Euro’ya kadar çıkartılmıştı. Ama biz kulübü aldığımız günden sonra bu rakamın 400 bin Euro’dan geri düştüğünü gördük. Bunun nedeniyse diğer alacakların sıraya girmesi. Biz müracaat ettiğimiz zaman bankada girişimlerde bulunduk. Bize en son verdikleri rakam 400 bin Euro civarıydı. Ödenecek toplam rakam 780 bin Euro. 780 bin Euro bundan 5 sene önceki 780 bin Euro. Ancak Euro yerinde durmuyor. Bu rakam 1 milyon Euro’ları geçmiş pozisyona geldi. Biz hem bankayla hem de futbolcuyla görüşme aşamasındaydık. Bu aşamada sağ olsun futbolcu ve avukatı indirimde bulundu ve oyuncuya 600 bin Euro ödedik” dedi.

“TOPLAM ÖDEME 737 BİN EURO”

Dosyanın bu ödeme ile kapanmadığını dile getiren Kadir Dağlı, “Ama bilinmeyenler var. Federasyonun harcı mesela. Harç haricinde avukatın istediği paranın maddesi ayrı. Bu rakam bugün itibariyle biz hiç pazarlık etmeseydik 1 milyon 90 bin Euro civarında oluyordu. Ödeme esnasında 455 bin Lira bizim kalecimiz destek oldu. Biz, bu yardımı almak için kendisine müracaat ettiğimizde kendisi bizi sevdiği için bunu yaptığını söyledi. Ödediğimiz 737 bin Euro’nun kalanını nereden bulduk? Yönetimde topladık. Biz bu sorunu halledebileceğimizi biliyorduk. Allah’a şükür hallettik. Ben Vukovic’e borç olarak verdiği paradan dolayı kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

“TAKIMI LİGDE TUTTUK”

Transfer yasağının kaldırılması için FIFA Disiplin Kurulu kararını beklediklerini ifade eden Dağlı, “Biz federasyondan şu anda yazımızı bekliyoruz. Federasyondaki işlem şöyle sürüyor. Biz bu parayı ödedikten sonra federasyona bildirimde bulunuyoruz. Kendi avukatı da FIFA’ya bir yazı gönderiyor parayı aldığına dair. Bugün itibariyle biz TFF’den yazının gelmesini bekliyoruz. Yazı geldikten sonra federasyonun ve FIFA’nın alacağı karara göre transfer yasağımızın kalkıp kalkmayacağı belli olacak. Ancak bizim artık küme düşme riskimiz yok. Bunu yüzde 100 ortadan kaldırdık. Ama transfer yasağıyla alakalı bildirimi federasyon bize gönderecek ve net olarak öğreneceğiz. Bizim tahminimiz transfer yasağının kaldırılması yönünde” dedi.

“DOLAR KURU İÇİN SÖZLEŞME YAPILMIŞ”

2017 yılında transfer tahtasının açılabilmesi için Akar İnşaat’tan alınan borç rakamlarının bilinenden farklı olduğunu belirten Kadir Dağlı, “Balıkesirspor’un Mustafa Akar’a 10 milyon Lira olarak bildiği borcu aslında dolar üzerinden. Bunun bilinmesi gerekiyor. Biz kulübü devraldıktan sonra ikinci bir sözleşmenin olduğunu ve sözleşmede de borcun dolar kuruna çevrildiğini gördük. Bunun kimsenin bildiğini sanmıyorum. Şu anda dolar hesabına vurduğumuz zaman yaklaşık 19 milyon Lira gibi bir rakam yapıyor. Ama şehir bunu 10 milyon Lira olarak biliyor. Kanunen açılan dosya Lira üzerinden ve biz bununla alakalı olarak ne yapacağımıza karar vereceğiz. Bir ödeme planı çıkaracağız. Mustafa Akar’ın kulübü zora sokmayacağını düşünüyoruz ama kendisi bir miktar ödeme almak istiyor” dedi.

“GİRAY BULAK İLE DE GÖRÜŞTÜM”

Takımı yeni sezonda çalıştıracak teknik adam ile ilgili arayışlarına da açıklık getiren Kadir Dağlı, “Teknik direktör konusunda bizi her gün birisi arıyor. Emre Aşık ile oturduk ama resmi bir toplantı değildi. Geçtiğimiz günlerde Giray Bulak ile de sohbet etme fırsatım oldu. Kendisi bize gücendiğini söyledi. Ben de kendisinden bir hayırlı olsun demesini beklediğimi söyledim. Balıkesirspor’dan çok yorulduğunu ve ne kadar para verilirse verilsin gelmeyeceğini söyledi” dedi.

“U21 TAKIMI İLE ÇILGIN BİR FUTBOL HEDEFLİYORUZ”

Yeni sezonda gerekirse sahaya U21 Takımı ile çıkabileceklerinin sinyalini veren Başkan Dağlı, “Futbolcular ve teknik direktörlerin menajerleri arıyor ama biz borcumuzu ödeyip küme düşmekten kurtulduğumuzdan dolayı gerekirse U21 Takımımızla lige çıkacağız. Bu sene U21 ligi kapatıldı. Büyük takımlardaki birçok futbolcu şu anda boşta. Bunlarla alakalı bizi her gün arıyorlar. Biz U21 Takımımızın başarılı olacağına inanıyoruz. Kemik kadromuzun yanına U21’de iyi oynayan isimleri katmak istiyoruz. Bizim şampiyonluk amacımız yok. Bunu tekrar söylemek istiyorum. Bizi ligde tutacak bir ekip içerisinde olmak istiyoruz. Biz U21 ile çılgın bir futbol oynayıp ligde kalmayı hedefliyoruz” dedi.

PERSONEL SAYISI 32’YE DÜŞÜRÜLDÜ

Kulübün personel yapısı ile ilgili yaptıkları değişikliklere de değinen Kadir Dağlı, “İlk geldiğimiz zaman işten çıkarmalar oldu. Kulübü ilk aldığım zaman ticari mantıkla baktım. Kulüpte yaklaşık olarak 64 tane çalışan var. Hatayspor başkanını aradım. Kendilerinde kaç personel olduğunu sordum ve 29 kişi çalıştığını söyledi. Bütün ekibi topladık ve karar aldık. Personel sayımızı 32’ye düşürdük. İşten çıkardığımız arkadaşlardan helallik istedim” dedi.

SPONSOR ARANIYOR

Diğer taraftan sponsor arayışlarının da devam ettiğini belirten Başkan Dağlı, “İsim sponsorluğu konusunda 6-7 büyük firma ile görüşmelerimiz oldu. Görüşmelere İstanbul’da devam edeceğiz. İsim konusunda Daikin firması ile görüşmemiz oldu. Çok olumlu karşıladılar. Rakam konusunda bu hafta içerisinde olanlarla da görüşeceğiz. Balıkesirspor Kulübü adı altında hangi firma hangi rakamı hangi yerleri alacaksa benim için en üst merci önemli” dedi. İrfan DUROĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here