Borçlar yönetilemiyor!

0
83

CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, CHP’li bazı Belediye Meclis üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, Karesi Belediyesi bütçesine yönelik eleştirilerde bulundu. 2014 yılında belediye olan Karesi’nin 2014 yılından sonraki yıllarda açık verdiğini rakamlarla anlatan Yalçın, bütçe gelirinin giderleri karşılamadığını savunarak tasarruf istedi. Böyle giderse belediyenin hizmet üretemeyeceğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, Karesi Belediyesi bütçesine yönelik eleştirilerde bulundu. Yalçın, basın toplantısında Balıkesir’in büyükşehir kapsamına alınması ile 2014 yılında merkezde Altıeylül ve Karesi İlçelerinin kurulduğunu hatırlattı. Karesi Belediyesinin son 5 yıllık bütçesini değerlendiren Yalçın, bu konuda rakamlar vererek, ilk yıl hariç son 4 yılda Belediye bütçesinin her geçen yıl artarak açık verdiğini belirtti.

“RAKAMLAR GERÇEKÇİ DEĞİL”

Karesi Belediyesinin 5 yılın sonunda 75.669.543 lira açık verdiğini, bu zarara İller Bankası ile Kamu ve Özel Bankalardan dönem içerisinde alınan toplam 72.493.369 lira tutarında kullanılan kredinin faizleri ile toplam geri ödemesi olan 108.678.384 lira ilave edildiğinde Karesi Belediyesinin hizmet üretme noktasında çıkmaza girdiğini öne süren Yalçın, “Karesi Belediyesi mevcut zararına ilave olarak toplamda 36.185.015 lira faiz  yükü ile sadece kredi, faiz ve araç kiralamaları için aylık 1.851.706,34 lira, yıllık 22.220.476,08 lira geri ödeme yükü altında” dedi.

“6 MİLYON LİRA NEREYE HARCANDI?”

4 Şubat 2019 tarihinde meclis kararı ile 11 Mart 2019 tarihinde, Yerel Yönetimler Seçimlerinden yirmi gün önce Ziraat Bankasından 6 milyon lira kredi kullanıldığını ifade eden Yalçın, “Bu para seçim çalışmaları için mi harcanmıştır? Bu kadar kısa sürede bu kredilerin etkisi geçmiş olmalı ki 4 Temmuz 2019 tarihli meclise Belediye Başkanı Dinçer Orkan, belediyede bulunan sıkıntılar, kredilerde oluşan acil ödemeler ve hizmet alımları için 20 milyon lira kredi borçlanma yetkisini oy  çokluğu ile aldı ve borcu borç ile kapatılacağını açıkça beyan etti” diye konuştu.

“BORÇ YİĞİDİN KAMÇISI MI FELSEFESİ”

Karesi Belediyesindeki borçlanma mantığının, “Borç yiğidin kamçısıdır” felsefesi olduğunu öne süren Yalçın, “Gelinen koşullarda Yiğit kuru soğana muhtaç oldu ve kamçıyı kaldıramayacak durumda” dedi.

“KİRALIK ARAÇLARIN ÖZELLİKLE BİNEK OLANLAR DİKKAT ÇEKİCİ”

2018 yılı faaliyet rapor verilerine göre belediyeye ait 40 araç bulunduğunu, bunların çoğunun iş makinesi olduğunu, şu anda kiralık araç sayısının 56 adet olduğunu, toplamda 96 adet aracın belediye bünyesinde bulunduğunu anlatan Dilek Yalçın, “Gerekli iş makineleri haricinde bulunan kiralık araçların özellikle binek olanlar dikkat çekici. Bu konuda belediye ilk olarak kendi kaynaklarını en iyi şekilde kullanması gerekli ve tasarrufu elden bırakmaması gerekmektedir” dedi.

YALÇIN’DAN TASARRUF ÇAĞRISI

2019 yılında Belediye bütçesinin 149.505.000 lira olarak öngörüldüğünü ifade eden Yalçın, şu değerlendirmeyi yaptı: “2019 yılında ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar göz önüne alındığında 2018 yılında gerçekleşen 86.020.971 lira gelir elde edilmesi zor. Ekonomik sıkıntılar nedeni ile Vergi Gelirleri düşecek. İller Bankasından gelen paraların banka kredi ödemeleri nedeni ile gerileyeceği açık.

Belediyede faaliyet gösteren 19 müdürlüğün azami tasarrufa giderek harcamalarını büyük bir titizlikle yapmasını bekliyoruz. Temsil, tören, kırtasiye ve faiz giderlerinin düşürülmesini, Belediyenin mal ve hizmet alımlarında tüm esnafa eşit davranılarak kırtasiye, sigorta ve yemek alımlarının adaletli dağıtılmasını bekliyoruz. Mal ve hizmet alımlarında doğrudan temin yerine ihale usulü ile şeffaflığı sağlanmasını bekliyor ve harcanacak her kuruşta kamu yararını gözeterek, kırsal ve merkezde yaşayan halkımıza hizmet amacıyla kullanılmasını ve sosyal belediyeciliğin hayata geçirilmesini bekliyoruz.”

 “YÖNETİLEMEYEN BİR DURUM VAR”

Yalçın, açıklamasını şöyle tamamladı: “Mali veriler açık bir şekilde ortada. Yönetilemeyen bir mali durum mevcut. Gelinen noktada borcu borçla kapatmak mantığı bizleri daha da felakete sürükleyecektir. Bu handikapların aşılması noktasında gelir getirici modellerin kurgulanması gerekmektedir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here