Bordan dezenfektan üretimi başlıyor

0
363

HABERCİ’nin iki hafta önce ‘Virüse çare Bor minerali’ manşetiyle gündeme getirdiği korona virüse karşı Bor’dan dezenfektan üretimi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla başlıyor.

Balıkesir’de sabun üreticisi Alaçatı Sabunları Genel Müdürü Burhan Akbaş’ın iki hafta önce HABERCİ’nin manşete taşıdığı haberde gündeme getirdiği dünyayı etkisine altına alan Korona virüsüne karşı korunmak için en etkili  yönetimin Bor madeni ve bu madenden yapılan Boraks Sabunu olduğunu açıklamasının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji Bakanı Fatih Dönmez’e Bor’dan el dezenfektanı üretilmesi ve yoğun bir reklam kampanyası ile bu konudaki açığın kapatılması talimatını verdi.

“EN BÜYÜK MİKROP KIRICI BOR”

HABERCİ’nin manşetinde yer alan haberde Alaçatı Sabunları Genel Müdürü Burhan Akbaş, Bor’un virüse karşı en etkili dezenfektan olduğunu söylemişti. Balıkesir’in en büyük Bor Madeni yataklarına sahip il olduğuna dikkat çeken Akbaş, “Biz Bor madeninden Boraks sabunu ürettik. Bugün NASA uzay araçlarının dışında antiseptik madde olarak Bor kullanıyor. Hiç kolonya almaya falan gerek yok, vatandaşlarımız Bigadiç’ten, Bandırma’dan Bor madeni alsınlar, suyun içinde kaynatsınlar, en iyi antiseptik ve mikrop kırıcıdır. Biz bu Boraks sabununu kostik ile Boroks madeni ile birleştirip, antiseptik, mikrop kırıcı bir özellik yaptık. Virüse karşı en iyi çözüm Bor mineralidir. Bu Bor madeninin mikrop kırıcı özelliği dünyada biliniyor ama Balıkesir ve Türkiye’de yeteri kadar bilinmiyor. Elimizin altında bu virüsü yok edebilecek Bor gibi bir madenimiz var. Bizim Bor madenimizi dünyaya tanıtıp daha fazla satmamız gerekiyor. Bor tamamen doğal ve deterjanlarda da kullanıyor” dedi.

Bor madeninin su ile karıştırılması ile en büyük dezenfektanın elde edileceğini kaydeden Burhan Akbaş, “Korona virüse karşı dünyaya çare Bor minerali. Hangi profesöre sorarsanız sorun virüsün çaresi Bor’dur. NASA hijyende Bor’u kullanıyor” diye konuştu.

ÜRETİMİNE BAŞLANIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün bakanlarla yaptığı video konferans görüşmesinde Bor’dan el dezenfektanı üretilmesi için talimat verdi. Görüşmede Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bor madeninden üretilen el dezenfektanını anlattı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan da; “Gerçekten söylediğiniz şu dezenfektan hakikaten bu işi gördüğüne göre çok ciddi bir reklam kampanyasına girip şu dezenfektanla bu açığı kapayalım. Bundan bize de bir gönderin. Elimizi mahvetmesin ama” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here