Boyuer, acil denetim istedi

0
57

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Yürütme Kurulu Başkanı Ömür Mustafa Boyuer, Adalet Sarayında meydana gelen gaz sızıntısını değerlendirdi. Bu tür olayların önüne geçilmesi için yapılması gerekenleri sıraladı. Oda olarak her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını belirtti.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Balıkesir İl Temsilcisi Yürütme Kurulu Başkanı Ömür Mustafa Boyuer, gaz sızıntısı sonrası yetkililerin yaptığı açıklamada gaz sızıntısının Adliye Binasının arşiv bölümünde meydana geldiğini beyan ettiklerini hatırlattı.

Suyun söndürme etkisinin yeterli görülmediği veya suyla reaksiyona girebilecek maddelerin bulunduğu, depolandığı ve üretildiği hacimlerde uygun tipte söndürme sisteminin tesis edilebildiğini belirten Boyuer, “Gazlı söndürme sistemleri; tesisin nitelik ve ihtiyaçlarına bağlı olarak uygun, güncel, sertifikalı ve ilgili standartlara göre tasarlanır” dedi.

‘ÖNCE İNSAN SAĞLIĞI’

Gazlı söndürme sistemlerinde hesaplarda kullanılan gazın yangını söndürmesi için hacim içerisindeki oranının tasarım aşamasında belirtilmesi gerektiğini dile getiren Boyuer, söndürücü gazın mahaldeki konsantrasyonunun insan sağlığı için etkilerinin sorgulanması gerektiğinin de altını çizdi.

Gazlı yangın söndürme sistemi çalıştığında ortamdaki oksijen oranını yaşam sınırlarının altına düşürdüğü için boğma etkisine neden olabildiğini ve oluşturduğu sisin insan görüşünü engelleyebildiğini anlatan Boyuer, “Her türlü gazlı söndürme sistemleri kurulurken; otomatik gaz boşaltımı sırasında veya sistemin  devreye girdiğini işleticiye ve mahalde çalışan personele bildiren ve kişilerin söndürme mahallini tahliye etmesini sağlayacak olan sesli ve ışıklı uyarılar temin ve tesis edilmek zorundadır” dedi.

“BAĞIMSIZ DENETİM KURUMLARI DENETLEMELİ”

Sistemin koruduğu alana kontrollü girişin sağlanabilmesi için giriş kapısında kesme vanasının olması gerektiğini belirten Boyuer, “Karbondioksit gazlı yangın söndürme sistemleri insanların bulunmadığı trafo odaları, güç aktarma odaları, yanıcı sıvı depo odaları, elektrik kontrol pano odaları gibi mahallerde kullanılmalıdır” diye konuştu.

İnsan sağlığını tehdit edici unsurları bünyesinde barındırmayan FM200 gazlı yangın söndürme sistemlerinin insanların bulunduğu ortamlarda tercih edilmesini öneren Boyuer, “Avrupa ve dünyada ki bir çok ülkede insanların bulunduğu ortamlarda bu yangın söndürme sisteminin kullanılması yasal bir zorunluluktur” diye konuştu.

“DOLULUK KONTROLÜ YAPILMALI”

Tüplerin sökülüp yılda bir kez bakımcı tarafından tartılarak doluluk kontrolünün yapılmasını, yüzde 10’dan fazla azalma varsa tüpün doluma gönderilmesi gerektiğini anlatan Boyuer, tüm bu bakım kayıtlarının dökümante edilmiş olmasının şart olduğunu söyledi.

‘GÜVENLİ YAŞAM’, ‘GÜVENLİ KENT’ VURGUSU

Gazlı yangın söndürme sistemi uygulanacak hacimlerdeki, doğal havalandırma amaçlı pencerede, kapıda veya duvarda bulunan menfez ve varsa havalandırma bacalarının yangın algılama ve gaz boşalım anında otomatik olarak kapanacak şekilde tasarım edilmesi gerektiğini hatırlatan Ömür Boyuer, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Tüm bunların dışında, tesisatın İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve  Güvenlik Şartları Yönetmeliği hükümlerince yılda bir kez tarafsız ve bağımsız kurum/kuruluşlarca denetlenmiş olması gerekmektedir. Balıkesir Adliye binasında meydana gelmiş olan üzücü olaydan çıkartılması gereken birçok ders bulunmaktadır. Dizayn, İşletme ve denetim aşamaları yukarıda sıralanmış olan Gazlı yangın söndürme sistemi ile ilgili olarak; yasal bakımdan denetim yetkisine sahip kurumlar ve kuruluşlar; Bakanlıklar, Belediyeler ve Valilikler, gereken denetlemeleri yapmak ve yaptırmakla görevlidir. Ancak  mevcut durumda yetersiz kadrolar, kadrolardaki teknik elemanların yetkin olmaması vb. nedenler, aslında işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin, yeterince sağlanamadığını göstermektedir.

Bu kapsamda yıllardır TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak önerilerimizi, görüşlerimizi ilgili kurumlara ilettik, kamuoyu ile paylaştık.  Odamız, gerçekleştirdiği Sempozyumlar ve Türkiye düzeyindeki yüzlerce etkinlikle, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kavramını yerleştirmeye, uzmanlık komisyonlarıyla çalışmalar yapmaya, ısrarla devam etmekte, eğitimler vermektedir.

Makina Mühendisleri Odası olarak diyoruz ki, bu konudaki yasal bakımdan denetim yetkisine sahip kurumlar ve kuruluşlar; Bakanlıklar, Belediyeler ve Valilikler denetim faaliyetlerini arttırarak, çağdaş yaşam ortamları ve koşulları oluşturulmak zorundadır. Önerimiz; tüm kamuya açık binalarının denetimlerinin Valilik makamı tarafından görevlendirilmiş ve yetkilendirilmiş TMMOB’ye bağlı ilgili odalarla İtfaiye Daire Başkanlığı görevlilerince oluşturacak ekip ile ivedilikle denetlenmelidir. Denetimde eksiklikleri saptanan binaların iyileştirme çalışmalarının da planlı bir şekilde ve süratle yerine getirilmesi güvenli yaşam, güvenli kent oluşumunu sağlayacaktır.” CENGİZ GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here