Bozuk ete dikkat!

0
131

Karesi Et’in sahibi Erdoğan Karabulut, bozuk et konusunda bilinmesi gerekenleri anlattı. Karabulut, et bekletildikten sonra rengi mora dönmeye başlamış ise, bu etin bayatlamaya başladığına işaret olduğuna dikkat çekerek, “Et üzerinde yeşil veya siyah noktalar belirdiyse, bu durum etin tamamen bozulduğunu gösterir. Bu durumda mutlaka eti çöpe atınız. Kesinlikle tüketmeyiniz” uyarısında bulundu.

Karabulut, etin, vücutta kan yapmaya yarayan, bağışıklık sistemini düzene sokan ve kemik gelişiminde yarar sağlatan bir besin olduğunu söyledi. Fazla et tüketiminin kolestrole neden olabileceğine dikkat çeken Erdoğan Karabulut, o nedenle yağsız et seçiminin oldukça sağlıklı bir seçim olduğunu belirtti.

ETİN TAZELİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Et seçiminde önemli bir adımın son kullanım tarihine bakmak olduğu kadar taze olup olmadığını da anlamaktan ibaret olduğunu ifade eden Karabulut, “Etin tazeliği nasıl anlaşılır? Etin bozuk olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bozuk eti anlamanın püf noktaları nelerdir?” sorularımızı şöyle yanıtladı: “Taze et, kırmızı ve parlak bir görünüme sahiptir. Eğer et bekletildikten sonra rengi mora dönmeye başlamış ise, bu etin bayatlamaya başladığına işarettir. Et üzerinde yeşil veya siyah noktalar belirdiyse, bu durum etin tamamen bozulduğunu gösterir. Bu durumda mutlaka eti çöpe atınız. Kesinlikle tüketmeyiniz.”

“TAZE ET DİRİ VE YUMUŞAK OLUR”

Parlak bir görünüme sahip olan taze etin, elde yapışkan bir his bırakıyorsa bozulmaya yüz tutmuş anlamına geldiğini anlatan Karabulut, “Taze olan bir et dokunduğunuz taktirde elinize yapışmaz. Taze et diri ve yumuşak olur, piştikten sonra ağızda kolay dağılır ve kolay dilimlenir. Bu şekilde olmayan etler kesinlikle tüketilmemelidir. Kırmızı et, bakterilerin ürememesi için soğuk tutulmalıdır. Eti marketten gelir gelmez buzluğa koyunuz. Buzluktan başka bir ortamda beklettiğiniz etler çabucak bozulma problemi yaşayacaktır. Kuşbaşı ve biftek buzdolabında 3-5 gün, dondurucuda 6-12 ay saklanabilir. Kıyma ve sakatat buzdolabında 1-2 gün, dondurucuda 3-4 ay saklanabilir. Pişmiş et veya et yemekleri buzdolabında 3-4 gün, dondurucuda 2-3 ay saklanabilir. Buzluktan yiyeceğiniz miktarda et parçası çıkartınız. Bu nedenle etin bozulmaması açısından eti bütünüyle koymak yerine parçalar halinde buzluğa yerleştirebilirsiniz.  Etlerin, lezzet geliştirme, renk oluşturma ve dayanma süresini uzatmak için etlere tuz, sodyum nitrat ve nitrit, şeker, sodyum askorbat, askorbik asit, alkali fosfatlar, baharatlar ve lezzetlendiriciler katılmalıdır. Taze et diri ve yumuşak olur. Piştikten sonra da ağızda kolay dağılır ve dilimlenir” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here