BU FUARDA İŞ VAR

0
78

Balıkesir’de bu yıl 6’ncısı düzenlenen ‘İstihdam Fuarı’ açıldı. Fuarda işverenlerle iş arayanlar doğrudan görüşme imkanı buluyor. İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “2018 yılının ilk üç ayında 248 bin kişiye istihdam sağlanırken; 2019 yılının aynı döneminde 295 bin kişiye istihdam sağlandı. Aynı dönemde istihdamda Balıkesir’de yüzde 25’lik artış elde edildi” dedi.

Balıkesir’de bu yıl 6’ncısı düzenlenen ‘İstihdam Fuarı’ Avlu Kongre Merkezi’nde açıldı. Valilik, İŞKUR, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Ticaret Odası ve Sanayi Odası’nın işbirliğinde düzenlenen ‘6. İstihdam Fuarı’nın açılışını Vali Ersin Yazıcı, İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz birlikte yaptı.

HEDEF 2.5 MİLYON İSTİHDAM

Fuarın açılışında konuşan İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “Son dönemde istihdam konusunda çok mesafe aldık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde son üç yılda çok büyük adımlar attık. 2017 yılında bir milyon 57 bin, 2018 yılında bir milyon 247 bin kişiye istihdam sağladık. 2019 yılı için Cumhurbaşkanımızın koyduğu hedef 2.5 milyon istihdam. Odalarımızla birlikte istihdam teşviklerini ve bu kampanyayı işverenlerimize en iyi şekilde anlatarak bu kampanyayı başarıyla gerçekleştireceğiz.

2002 yılında Balıkesir’de 210 kişi istihdam edilirken 2018 yılında 20 bin 301 kişiye istihdam sağlandı. Balıkesir’de kadın istihdamında yüzde 200 artış sağlandı. Milletimizle işbirliği halinde yeni hedefleri gerçekleştireceğiz. 2018 yılının ilk 3 ayında 248 bin kişiye istihdam sağlanırken; 2019 yılının aynı döneminde 295 bin kişiye istihdam sağlandı. Aynı dönemde istihdamda Balıkesir’de yüzde 25’lik artış elde edildi” dedi.

İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı da; Balıkesir’de istihdamı artırmak için iş dünyasının temsilcileriyle çalışmalarının devam ettiğini bu fuarda işverenler ile iş arayanları buluşturacaklarını söyledi.

“ALTIN ÇEMBERİN KALBİ BALIKESİR”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir için hazırladıkları stratejik eylem planı ile Balıkesir’i 3 farklı ekonomik bölgede geliştireceklerini söyledi.

Yılmaz, “Bu noktada Bandırma, Manyas, Susurluk, Gönen, Erdek, Balya sanayi ve teknoloji kimliğini; Ayvalık, Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç turizm kimliğini; İvrindi, Savaştepe, Altıeylül, Karesi, Kepsut, Bigadiç, Sındırgı, Dursunbey lojistik, tarım ve termal turizm kimliklerini üstlenecek. Her ilçenin kimliğine uygun 6,5 milyar TL’lik sanayi yatırımı ile altın çemberin kalbi olarak nitelendirilen Balıkesir’imizde kalkınma hamlesi başlatacak, kent ekonomisine güç katacağız. Çocuklarımızın ve gençlerimizin işsizlik kaygısı yaşamadığı bir gelecek için Büyükşehir olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.

“İSTİHDAM DOSTU BİR BÜYÜME”

Yücel Yılmaz, “Organize sanayi ve lojistik projelerimiz, 4 mevsim turizm projelerimiz, tarımsal üretimi teşvik edip verimi arttırmaya yönelik projelerimiz ve esnafımıza yönelik ticaret odaklı projelerimiz ile şehrimizin hızla kalkınmasını sağlayarak, Türkiye’nin önemli bir ekonomi şehri olmasını sağlamak hedefiyle yola çıktık. Balıkesir olarak ülkemizin ekonomik kalkınmasında kilit rol üstlenme hedefiyle çıktığımız bu yolda bölgemize özgü ekonomi modeli ile istihdam dostu bir büyüme en temel gayemizdir” diye konuştu.

“TÜRKİYE ÜRETEREK BÜYÜYOR”

Başkan Yılmaz’ın ardından Vali Ersin Yazıcı da bir konuşma yaparak fuarın işçi ve işverenler açısından önemine vurgu yaptı.

Türkiye’nin güçlü bir şekilde emin adımlarla geleceğe doğru yürüdüğünü ifade eden Vali Yazıcı, “6’ncısı düzenlen istihdam fuarında bir aradayız. Mutluyuz, Türkiye üreterek büyüyor. Türkiye üreterek, istihdamı çoğaltarak yolumuza devam ediyoruz. Süper Lig’e çıktığımızda tabi ki Balıkesir’imizde Türkiye ekonomisine, ihracatına katkı sunan illerin ön sıralarında yer alacak. Biz inanıyoruz ki şehrimizin önü açık. İstanbul-İzmir otoyolunun bağlanmasıyla bu şehirde yatırımcıların sayısı her geçen gün artıyor ve artmaya da devam edecek. Balıkesir şaha kalkıyor, hızla yoluna devam ediyor. Lütfen kendinizi bu büyük şahlanışa hazırlayınız. Bizlerde devletin kurumları olarak, sivil toplum kuruluşları olarak sizlerin önünü açacağız ve sizlerin daha donanımlı olmanızı sağlamak amacıyla her türlü hizmeti sunmaya devam edeceğiz” dedi.

“İNSAN KAYNAKLARI VE İSTİHDAM BULUŞMASI”

Nitelikli işçi arayan işverenlerle, iş arayan vatandaşların fuarda bir araya geleceğini kaydeden Vali Yazıcı, “İş edinmek, güzel bir iş edinmek istiyorsanız, kendinizi de o işe hazır hale getirmeniz gerekiyor. Aldığınız lise ve üniversite eğitimiyle birlikte bunun dışında ihtiyacınız varsa başka kurumlar tarafından sağlanan çeşitli takviye kursları ile yapmış olmanız gerekiyor. Herkes şunu biliyor. Ne iş yaparsınız sorusunun cevabı kesinlikle her işi yaparız değil. Günümüz itibariyle bugünkü koşullarda bir kişi ancak bir işi yapabilir. Hangi anlamda donanımı varsa kendisini o alanda öne sürüp ben bu işi yapabilirim demek durumundadır. Ben gençlerimizin bu bilinçle hareket ettiğini düşünüyorum. İstihdam fuarımız hepimize hayırlı olsun” dedi.

Vali Yazıcı, İŞKUR Genel Müdürü Uzunkaya ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, fuardaki stantları gezerek işverenler ve iş arayanlarla bir araya geldi. Bugün de açık kalacak fuarda ‘Kişisel Gelişim ve Girişimcilik’ konulu panel düzenlenecek. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here