Bu kedi, başka kedi

0
1053

ÖZEL HABER – Balıkesir’de yaşayan Hüseyin Bilgiç uzun ve parlak tüyleri, farklı gözleri ile Türkiye’nin önemli ulusal hazinelerinden olan Ankara kedisi sahibi. Bilgiç, sahibi olduğu ve Mavi ismini verdiği Ankara Kedisinin 17 aylık olduğunu söyleyerek, “Avrupa’da Angora kedisi olarak bilinen, kendine has özellikler barındıran Ankara kedisi, en eski uzun tüylü kedi ırklarından biri olarak tanımlanıyor” dedi.

“KEDİ DEYİP GEÇMEYİN”

Ankara kedisinin kültürel bir değer olduğunu söyleyen Bilgiç, Ankara kedisinin dünyada en çok beğenilen ve sevilen türlerden biri olduğunu dile getirdi. Almanya, Belçika gibi birçok farklı ülkede yapılan yarışmalarda Ankara kedisinin dereceye girdiğini söyleyen Bilgiç, şunları söyledi: “Ankara kedisi, genleri bozulmamış bir kedi. Yani sonradan üretim değil. Dolayısıyla yurt dışındaki insanlar Ankara kedisi yetiştirmek istiyor. Ancak şu an milli değer kabul edildiği için Ankara kedisinin yurt dışına çıkarılması yasak. Almanya’da birçok Ankara kedisi yetiştiricisi var. Kaliforniya Üniversitesi, Almanya’da bulunan birçok üniversite, Ankara kedisinin gen haritasını çıkarıyor.”

“ANKARA KEDİSİ, UZUN TÜYLÜ KEDİLERİN ATASI”

Ankara kedisinin uzun tüylü kedilerin atası olduğunu ifade eden Bilgiç, “Norveç orman kedisinde ya da Sibirya kedisinde bizim kedimizin bütün özelliklerini görebilirsiniz. 17. yüzyılda Türkiye’ye düzenlenen gemi seferlerinde kedileri alıp götürmüşler. Bunlar resmi kaynaklarda da olan bilgiler. Kedilerimizi ıslahlaştırıp yeni türler üretmişler” ifadelerini kullandı. Ankara kedisinin tüy ve kulak yapısının da diğer ırklardan farklı olduğunu belirten Bilgiç, “Ankara kedisinin tüyleri tek kat. Ayrıca kuyruktaki bütün tüyleri de aynı uzunlukta” diye konuştu.

“BİRÇOK RENGİ VAR”

Ankara kedilerinin sadece beyaz renkte olmadığını, birçok farklı renkte Ankara kedisi bulunduğunu söyleyen Bilgiç, “Örneğin, beyaz iki kedinin her renkten yavrusu olabilir. Anne babası beyaz renkli olan bir kedi simsiyah da olabiliyor. Zaten bu, sadece bu ırka özel bir şey de değil” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here