“Bu zihniyeti çok iyi tanıyoruz”

0
96

Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şube yönetimi tarafından yapılan açıklamada, bilimsel bir eğitim modeli istendi. Açıklamada Balıkesir Sivil Toplum Platformu’nun mezuniyet törenlerinde ahlak ve edebe uymayan bir takım olumsuzluklar yaşandığı ifadesine sert sözlerle yanıt verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan ve reform adı altında sunulan her değişikliğin, eğitim sistemini ortaçağ karanlığına sürüklediğine yer verilen açıklamada şu hususlara yer verildi:

“Bu doğrultuda MEB ile tarikat vakıfları arasında yapılan protokoller okullarımızı ve çocuklarımızı ortaçağ zihniyetine teslim etmeye yönelik çabalardır. Bundan cesaret alan tarikat ve cemaat vakıfları ile bağlı sözde sivil toplum örgütü görünümlü yobaz zihniyet; basın açıklamasıyla okullarımızda MEB genelgesi kapsamında yapılan mezuniyet törenlerini de ahlaksızlık olarak değerlendirip yasaklanmasını isteyecek kadar ileri gidebilmektedir.

Münferit olumsuzlukların yaşanmış olması; veli, öğrenciler ve öğretmenlerin yıllarca verdikleri emekler sonucunda birlikte yaşadıkları şenlik havasının toptan gayri ahlaki olarak değerlendirilmesine gerekçe olmamalıdır. Yasakçı bir zihniyetle hareket edenler, mezuniyet törenlerini düzenleyenleri ve katılan çocuklarımızı kendi ahlak anlayışlarıyla sınırlayıp yargılama hakkına sahip değildirler.

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yaptıkları ziyaret sonrası İl Milli Eğitim Müdürümüzün de yer aldığı fotoğrafı kullanarak yaptıkları açıklama, yaratmak istedikleri algının göstergesidir. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de amaçlarına ortak olduğu algısını yaratmaya çalışan bu zihniyeti çok iyi tanıyoruz. Mezuniyet törenlerini ahlaksızlıkla tanımlamaya çalışıp çocuklarımıza ahlak bekçiliği yapmaya çalışanların Karaman’da yaşananlar başta olmak üzere pek çok istismar olayında sessizlikleri, temsil ettikleri kurumların anlayışının gerçek yüzünü göstermektedir. Bilinmelidir ki; Eğitim-İş olarak bu zihniyetle mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz. Demokratik, laik, bilimsel, karma ve çağdaş eğitim anlayışının ülkemizde yerleşmesi, çocuklarımızın insani değerlerle yetişmesi için gereken her çabayı göstereceğiz.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here