Bülent Bilir: Borçlar siliniyor

0
97

Balıkesir Kahveciler Gazinocular ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Bülent Bilir, geçmişte oda üyesi olmuş, ancak daha sonra işini terk etmiş ve halen işsiz olanlara seslendi. Bilir, bunlardan gelir testi yaptırmayanların 30 Kasım’a kadar gelir testine başvurmaları ve hane içindeki gelirinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti durumunda borçlarının silineceğini, primin devlet tarafından ödeneceğini söyledi.

“YENİ İMKANLAR SUNULUYOR”

Milyonlarca vatandaşın sağlık harcamalarının finansmanını sağlayan Genel Sağlık Sigortası ve prim borcu olanlara yeni imkanlar sunulduğunu belirten Bilir, “Sigortalı çalışmayanlar prim yatırarak sağlık hizmetlerinden yararlanıyor, ödeme gücü olmayanın faturasını da devlet karşılıyor. Daha önce hiçbir gelir testi yaptırmayan GSS sigortalılarının 30 Kasım’a kadar gelir testine başvurmaları ve hane içindeki gelirinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti durumunda borçları silinecek, primi devlet tarafından ödenecek” bilgisini verdi.

KİMLER KAPSAMDA?

Genel sağlık sigortasının; kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortayı ifade ettiğini anlatan Bülent Bilir, “Ekonomik gücü, isteğine bakılmadan ortaya çıkacak hastalık riskine karşı sağlık hizmetlerine eşit şekilde erişimi sağlıyor. Zorunlu olarak herkesin genel sağlık sigortası kapsamına alınması Ocak 2012’de başladı. Kapsam dışı olarak adlandırılan banka sandıkları mensupları, hükümlü tutuklular, yurt dışından sağlık hizmeti alma hakkı olanlar denilen kesim hariç olmak üzere Türkiye’de ikamet eden herkes genel sağlık sigortası kapsamında yer alıyor” dedi.

“PRİM TUTARI AYLIK 107.33 LİRA”

Sigortalı çalışan, kendi nam ve hesabına çalışan, devlet memuru olan, 65 yaş aylığı alan, şeref aylığı alan, stajyer Avukatlar, işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alan herkesin Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunduğunu hatırlatan Oda Başkanı Bilir, “Bu yıl için GSS prim tutarı” konusunda şu bilgiyi verdi: “Geliri brüt asgari  üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı brüt asgari ücretin yüzde 3’ü tutarındadır. Bu nedenle bu yıl için bu kapsamdaki kişilerin ödeyeceği prim tutarı aylık 107.33 lira.”

“SON TARİH 30 KASIM 2021”

Eski yeşil kartlıların, sağlık hizmet sunucularına müracaat etmeleri halinde herhangi bir şart aranmadığını anlatan Bilir, “Primini kendi cebinden ödeyen kişiler için ise 2 temel kural var; bu kişilerin 30 gün prim ödemesinin bulunması ve 60 günden fazla prim borcunun bulunmaması gerekiyor. Daha önce hiç gelir testi yaptırmayan GSS sigortalılarının, 30 Kasım 2021’e kadar gelir testine başvurmaları ve hane içindeki gelirlerinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti halinde GSS prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek” bilgisini verdi.

SAĞLIK PRİMİ BORCUNDAN KURTULMANIN YOL HARİTASI

Son yapılandırma kanunu ile hiç para ödemeden veya ödeme kolaylığıyla borçtan kurtulma olanağının getirildiğini anlatan Bilir, şöyle devam etti: “Eğitimini tamamladıktan sonra bir işte çalışmayanların, sigortalı çalışırken sonradan işsiz kalanların yapılandırma süresi dolmadan önce borcunun bulunup bulunmadığını e-Devlet üzerinden sorgulaması gerekiyor. Başvuru şartı bulunmuyor, borçların faizleri otomatik olarak silindi. Borcun anaparasını ödeyenler de faiz, ceza ile karşılaşmayacak. Daha önceden kısmi süreli ve çağrı üzerine çalışanlar ile çalıştığı saat karşılığında ücret alanlardan saat ücretli çalışanlardan 20 gün ve altı sürelerde çalışanlar eksik günlerine ait sağlık primlerini 30 güne tamamlıyordu. Mart 2020 tarihinde yapılan düzenlemeyle bu süre 8 gün ve daha az çalışanlar olarak düşürüldü.”

GELİR TESTİNİ KİMLER YAPTIRMALI?

Bülent Bilir, bu konuda şu bilgiyi verdi: “Sosyal güvencesi olmayan vatandaşların prim ödeyip ödeyemeyeceklerini; ödeyeceklerse ne kadar prim ödeyeceğini belirleyen işlem gelir testidir. Bu kapsamdaki vatandaşların genel sağlık sigortalısı oldukları tarihten itibaren ikametlerinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Bugüne kadar gelir testine hiç başvurmamış olanlar 2021’in Kasım ayına kadar başvurabilir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here