Bülent Bilir: En fazla biz mağdur olduk

0
194

Balıkesir Kahveciler Gazinocular ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Bülent Bilir, esnafın pandemide ekonomik olarak artık bitme noktasına geldiğini öne sürdü.

“Esnafa bir dokunsan bin ah işitiyorsun” sözleri ile açıklamasını sürdüren Bilir, eskiden başkalarına yardım eden esnafın şimdi devletten yardım alan konumuna düşürüldüğünü söyledi. Devlet tarafından verilen bütün desteklere rağmen pandemi sürecinde ekonomik olarak borç batağına giren esnafın zor günler geçirdiğini belirtti.

“ESNAFIN BORÇLULUK DURUMUNDA YÜKSELİŞ VAR”

Kahveciler Odası Başkanı Bülent Bilir, aşı uygulamalarının esnafın iş umudunu artırdığını, zirveye çıkan borç düzeyinin ise korkuttuğunu söyledi.

Şubat ayında yapılan araştırmada, borcu olan esnaf oranının yüzde 65’e çıktığını, bu oranın Aralık 2020’de yüzde 45, Ocak 2021’de yüzde 51 olduğunu belirten Bilir, “Türkiye ekonomisinde yaşanan krize son bir yıldır eklenen Covid-19 salgını ve bu nedenle uygulanan kısıtlamalar, özellikle esnaf üzerinde büyük tahribata yol açtı. Son dönemde kısıtlamalar azalsa da bu kesimin soruları ve beklentileri araştırmalara yansımaya devam ediyor” dedi.

“KÜÇÜK ESNAF UMUDUNU AŞIYA BAĞLADI”

Küçük esnafın umudunu aşıya bağladığını, aşının yaygınlaşmasına bağlı olarak salgının etkisinin azalacağı beklentisiyle güven ve ticaret endekslerinde genel artışlar yaşandığını ifade eden Bilir, “Mevcutta kredi borcu bulunan esnafın oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Düşük iş yapma seviyesine sahip olan esnaf, mevcut ödemeler dengesini devam ettirmek adına yüksek faiz maliyetine rağmen kredi kaynağına ihtiyaç duydu. Sahip olduğu borcu ödemekte de zorluk çeken esnaf gelecekte tekrar kredi çekme ihtimali olduğunu belirtiyor” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here