Bülent Bilir: Esnaf, cansuyuyla ayağa kaldırılmalı

0
177

Kahveciler Odası Başkanı Bülent Bilir, esnaf ve sanatkarlar için sıfır faizli 6 ay geri ödemesiz ve uzun vadeli kredi istedi. Bilir, esnaf ve sanatkarların can suyu kredisiyle ekonomiye yeniden kazandırılmasını talep etti. Bilir, “Sıfır faizli can suyu kredisi ile pandeminin yaraları sarılmalı. 15 yıl aradan sonra esnafa yeni bir cansuyu şart oldu” dedi.

Yeni normalleşme sürecinde kısıtlamaların kaldırılması ile birlikte esnaf ve sanatkarların ekonomiye yeniden kazandırılması gerektiğini vurgulayan Balıkesir Kahveciler Gazinocular ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Bülent Bilir, “1 Temmuz’la birlikte ülke genelinde kısıtlamaların kaldırılması ve yaz tatili sezonun açılmasıyla beraber piyasanın normale dönmesi için esnaf ve sanatkarlarımız yeniden ayağa kaldırılmalı. Pandeminin cefasını en çok çeken kesim olan esnaf ve sanatkarlarımızın biriken borçlarını ödeyebilmesi için yeni normalleşme döneminde sıfır faizli ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmeli” diye konuştu.

“CANSUYU ŞART”

Esnafın eski günlerine dönebilmesi için cansuyunun şart olduğunu söyleyen Bilir, yeni normalleşme sürecinde ekonomide çarkların dönebilmesi için ekonominin barometresi olan esnaf ve sanatkarlara sıfır faizli ve uzun vadeli can suyu kredisinin şart olduğunu ifade etti.

Bülent Bilir, “Bir buçuk yılı aşkın süren pandemide tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkarımız ailesi ve yanında çalışanları ile birlikte ayakta kalma mücadelesi verdi. Kısıtlamalar nedeniyle kahvehane, kıraathane, çay ocağı, kantinci gibi çok sayıda oda üyemiz büyük sıkıntı yaşadı. Şimdi bu sıkıntılı sektörlerdeki esnafımız yapılandırmaya rağmen birikmiş borçlarını, SSK ve Bağkur primlerini ödeyemiyor. Esnafın birikmiş borçlarını kapatıp yeni normalleşme süreciyle birlikte ayağa kalkabilmesi için can suyu kredisi olmazsa olmaz” diye konuştu.

“SIFIR FAİZLİ KREDİDEN YARARLANMASININ ÖNÜ AÇILMALI”

Geçmişte 2008 yılında esnaf ve sanatkarlar için verilen can suyu kredisinin yeniden hayata geçirilmesinin tam zamanı olduğunu belirten Bilir, “2008 yılında esnafa 3 ay geri ödemesiz can suyu kredi desteği verilmişti. Aradan geçen 13 yılda esnafımız için bir daha can suyu kredisi gündeme gelmedi. Ancak şimdi esnafın üzerinden pandemi geçti. Bu pandeminin yaralarının sarılması, biriken borçların ödenmesi, esnafın yeniden ayağa kalkarak atak yapabilmesi için sıfır faizli, en az 6 ay geri ödemesiz ve uzun vadeli kredi imkanı tanınmalı.

Özellikle faaliyetleri tamamen durdurulan esnafımızın sıfır faizli krediden yararlanmasının önü açılmalı. Esnafa sağlanan her türlü desteğin ekonominin çarklarını döndürdüğü ve piyasaya olumlu yansıdığı unutulmamalı. Ekonominin barometresi olan esnafın yok olması ekonominin de yok olması demektir. Esnaf yok olursa işsizlik tırmanır ve sosyal yapı bozulur. Bu yüzden esnaf ve sanatkârlarımız mutlaka desteklenmeli ve ekonomiye yeniden kazandırılmalı. Esnaf ve sanatkar can suyu kredileri ile finansal ihtiyaçlarını karşılayıp atak yapacak ve ekonominin canlanmasında etkili rol oynayacaktır” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here