Bülent Bilir: GSS borcu olanlar dikkat! Ceza ve faizleri siliniyor

0
106

Balıkesir Kahveciler Gazinocular ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Bülent Bilir, yaptığı açıklamada Genel Sağlık Sigortası’nın (GSS) 2012 yılından beri uygulandığını, Sigortalı çalışmayan, anne, baba veya eş üzerinden sağlık hizmeti alamayan kişilerin, zorunlu olarak GSS kapsamına dahil edildiğini hatırlattı. Bu kişilerin, 2021 yılı itibarıyla aylık gelirlerinin bin 192 liranın üzerinde olması halinde her ay 107.32 lira GSS primi ödemek zorunda olduğunu anımsatan Bilir, ancak çoğu kişinin gelir testi yaptırmadığını, bu yüzden GSS borcunun yıllar içinde biriktiğini söyleyerek, bu kişilere de yarayan prim borçlarını yapılandırma süresinin 1 Şubat’ta sona erdiğini belirtti.

30 NİSAN’A KADAR

Bilir, açıklamasında GSS prim borçlarından kurtulma fırsatının hala devam ettiğini belirtti. Daha önce gelir testine girdiği halde prim borcunu zamanında ödeyemeyenlerin, son günü kaçırmamalarını öğütleyen Bilir, “Bu kişilerin SGK’ya ekstra bir başvuru yapmasına gerek yok. Birikmiş faiz ve ceza otomatik olarak siliniyor. Bunun için 30 Nisan 2021 tarihine kadar anapara borcunun tamamının SGK ile anlaşmalı bankalara ödenmesi gerekiyor” dedi.

“3 BİN 344 LİRA SİLİNECEK”

Bilir, 9 bin 718 lira toplam prim borcu olan bir genel sağlık sigortalısının, 6 bin 374 lira olan anapara borcunu 30 Nisan’a kadar öderse, bu borç için 3.344 lira olan  gecikme cezası ve zammı tahsil edilmeyeceğini belirterek, “Eğer borç bu tarihe kadar ödenmezse geçmiş dönem borçlarına ilişkin faizler yeniden canlanmış olacak” diye konuştu.

“GÜCÜ OLMAYAN ÖDEMEYECEK”

Maliye’nin interaktif vergi dairesine (ivd.gib.gov.tr) e-Devlet şifresi ile girildikten sonra GSS prim borçları kolaylıkla görülebildiğini anlatan Bilir, “Ödemeler doğrudan bu sistem üzerinden de yapılabiliyor. Ödeme gücü olmayan, gelir testine girerek GSS primi ödeme yükümlülüğünden kurtuluyor. Gelir testinde; hane içinde kişi başına gelir asgari ücretin 3’te 1’inden (bu yıl için 1.192.50 lira) az çıkarsa prim ödenmiyor. Ödeme gücü olmayanların primini devlet karşılıyor” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here