Bulut: Omuz Omuza Verelim

0
118

KESK Balıkesir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, KESK olarak 2020-2021 dönemi memur toplu sözleşmesiyle ilgili nihai kararı verecek hakem kurulunun tarafsız olmasını istediklerini söyledi. Bulut, KESK tarafından tüm kamu emekçilerine Salı günü iş bırakma çağrısı yapıldığını belirtti.

Bulut, KESK tarafından yapılan açıklamayı şu sözlerle paylaştı: “Hükümet ile memur örgütleri arasındaki 2020-2021 dönemini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması nedeniyle devreye giren ve nihai kararı verecek olan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, çalışmalarına başladı. İlk toplantı Sayıştay’da yapıldı. 28 Ağustos’a kadar kurulun çalışma takvimi oluşturuldu. Hizmet kollarıyla ilgili aybaşından bu yana üzerinde uzlaşılan konular da hükümet tarafından kabul edilmediği için kurulun önünde yüklü bir gündem bulunuyor. KESK kamu emekçilerini 27 Ağustos Salı günü iş bırakmaya davet etti.

Açlık sınırının 2 bin 100, yoksulluk sınırının ise 6 bin 800 lirayı aştığı, elektrikten doğalgaza, çaydan sigaraya, iğneden ipliğe kadar her şeye fahiş oranlarda zamların devam ettiğini hatırlatan KESK, olarak gerçek enflasyonun yüzde 30’ları bulduğu koşullarda hükümetin 3 milyon kamu emekçisine, 2 milyon emekliye aileleriyle  birlikte 20 milyonluk devasa bir kitleye “sefalet, yoksulluk, güvencesizlik” dikkat çekiyoruz. Tüm  konfederasyonları, sendikaları, hangi sendikanın üyesi olursa olsun ya da herhangi bir sendikanın üyesi olmasın tüm kamu emekçilerini bizi yok sayan, alay eden teklifler sunanlara karşı haklarımızı korumak için insanca bir yaşam, güvenceli iş, güvenli gelecek için salı günü üretimden gelen gücümüzü kullanarak bir günlük iş bırakmaya, omuz omuza vermeye çağırıyoruz.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here