Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz: Sorunları uyum içerisinde çözüyoruz

0
33

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bir yılda Balıkesir’de sürekli konuşulan 18-02 Bölgesi, Avlu, Çamlık ve Baltok projelerinde yaşanan sorunları bakanlar ve belediye başkanlarıyla uyum içerisinde çalışarak çözüme kavuşturduklarını söyledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ve Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan ile birlikte düzenlediği toplantıda yaptıkları çalışmaları anlattı.

Yılmaz, Avlu Kongre Merkezi’nin işletmecisiyle yaşanan sorunların ardından sözleşmeyi feshederek işletmeyi belediye bünyesine aldıklarını açıkladı. Yılmaz, “Avlu Kongre Merkezini başlatan belediye başkanı ve işi alan şirket değişti, var olan işletme ile süreci sonlandırdık. Avlu Kongre Merkezinin eksiklikleri var bu eksiklikleri tamamlayıp ya belediye altyapısı ile işleteceğiz ya da farklı iştirakler ile çalıştıracağız buna önümüzdeki süreçte karar vereceğiz” dedi.

“18-02 BÖLGESİNDE KAZANAN BALIKESİR OLACAK”

Balıkesir-Bursa yolu üzerindeki 18-02 bölgesinde yapılan çalışmaları da anlatan Yılmaz, “Bu bölgede tapular 1986 yılında verilmiş, 1994 yılına kadar isteyen binalarını yapmış. Bu bölgede tarla olan yerlerin arsaya dönüştürülmesi olayı var.  1994 yılında hak taksiminde yanlış yapıldığına dair mahkeme karar vermiş ve işin baştan yapılmasını istemiş. Biz Altıeylül ve Karesi Belediye Başkanlarımızla birlikte 3 belediye başkanı olarak buranın açılması gerekir diyerek harekete geçtik. Bu süreçte bitmiş değil, askıya çıktık 160 itiraz geldi, arkadaşlarımız değerlendirdi, önümüzdeki hafta yeniden askıya çıkacak ve 1 ay askıda kalacak. İş mahkemeye aksetmezse burada kazanan Balıkesir olacak” dedi.

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ve Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan da 18-02 bölgesindeki çalışmaya katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz’a teşekkür etti.

“ÇAMLIK ŞEHRE RENK KATACAK”

Balıkesir’in 2014 yılında büyükşehir olması ile birlikte projesi olan büyükşehir ile tanıştığını anlatan Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Çamlık Projesi gibi projelerin şehre renk kattığına dikkat çekti.

Yılmaz, “Balıkesir’de bu kadar büyük proje yapılabilecek iki yer var Avlu ve Çamlık Projesi’nin olduğu alanlar ikisi de 260 dönümlük alan. Çamlık Projesi Balıkesir’e dışarıdan gelen her insanın giderek yürüyüş yapabileceği,ibadet edebileceği, Balıkesir’in tarihini görebileceği bir yer. Çamlık Projesi’nin inşaatı tamamen bitti bu Ramazan ayında açmayı planlıyorduk korona virüs salgını çıktı. Bayramdan sonra bir Cuma günü açacağız ve akşamları artık çaylarımızı burada içeceğiz. Eyfel Kulesi Fransa için neyse Hilal Camii de Balıkesir’in simgesi olacak” diye konuştu.

“SALGIN SÜRECİNİ SOSYAL, EKONOMİK VE SAĞLIK AÇISINDAN İYİ YÖNETTİK”

Korana virüs salgını boyunca Balıkesir olarak sürecin iyi yönetildiğine dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, şöyle devam etti: “Balıkesir transit geçilen bir il olduğu için ve İstanbul’u gıda ve içecek konusunda beslediği için riskli bölgede. Bu yüzden seyahat yasağı kalkan iller arasına henüz alınmadı. Biz göreve gelir gelmez 20 ilçe belediye başkanımız ile bir araya  gelerek Daire Başkanlarımızı ilçelerimizin daire müdürleri ve belediye meclis üyeleri ile bir araya getirip Stratejik Planımızı belirledik, kadrolarımız ne yapabilir diyerek plan yaptık. Hayalinizin büyük olması ve şehri doğru yönlendirmeniz gerekiyor.

Cumhurbaşkanımızın, bakanlarımızın desteği ve ilçe belediye başkanlarımızın uyumu ile bugün çok iyi işler yapmış durumdayız. Bir yılda mecliste çok kavgalar yaptık ama birkaç siyasi kararın dışında tüm kararları oy birliği aldık. Balıkesir’de 65 yaş üstü 230 bin vatandaşımız var, hepimizin dikkatli olması gerekiyor. Salgın sürecinde 5 milyon maske aldık, valilik, belediyeler ve muhtarlıklara dağıttık. Bir yılda Balıkesir’de en çok konuşulan 18-02 bölgesi, Baltok, Çamlık ve Avlı Projelerinde yaşanan sorunları sona erdirdik. Bugün Büyükşehir Belediyesinin tüm çarkları çalışıyor.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here