Büyükşehir, burun farkıyla

0
11

Balıkesir Büyükşehir Belediyespor, Türkiye Basketbol Ligi 24. Hafta karşılaşmasında konuk ettiği Final Gençlik’i 89-88 mağlup etti. Baştan sona büyük çekişmeye sahne olan mücadeleyi Myles Mack’in 00:02’deki serbest atışıyla kazanmayı başaran mavi-yeşilliler, Play-Off umutlarını tazeledi.

Kurtdereli Spor Salonu’nda Koronavirüs tedbirleri nedeniyle seyircisiz oynanan karşılaşma, konuk takımın Abdoulaye Gueye’nin atışından bulduğu sayıyla başladı. Gökhan Aydın ile skoru eşitleyen Balıkesir Büyükşehir Belediyespor, 06:09’da Berkay Genç’in sayısıyla skoru 9-4 yaptı.

Serhat Uğur’un üçlüğünün ardından Ahmet Fatih Cantitiz’in turnikesinden de sonuç alan Final Gençlik, beraberliği sağladı. Mert Konuk’un üst üste bulduğu sayılarla farkı 5’e çıkaran ev sahibi ekip, Marvin Jefferson’un sayılarıyla sona eren ilk çeyreği 20-15 önde tamamladı.

İkinci çeyreğe Mustafa Kırcalı’nın turnikeleriyle başlayan konuk takım, Marlain Guy Veal’in de skora destek vermesiyle, farkı eritti ve 05:23’te Salih Uğraşan’ın üçlüğüyle bir kez daha skorda dengeyi sağladı. Serhat Uğur’un 03:46’daki üçlüğü, Bursa ekibini 32-35 üstünlüğe taşıdı. Son bölümde Ömer Faruk Ermat ve Serhat Uğur’un (2) 3 isabetli üçlüğü, Final Gençlik’in soyunma odasına 40-46 önde girmesini sağladı.

Üçüncü çeyreğe Alparslan Uruk,  Abdoulaye Gueye ve Marlain Guy Veal’in sayılarıyla iyi başlayan konuk takım, 08:24’te farkı 13’e çıkardı. Gökhan Aydın’ın üçlüğünün ardından Myles Mack’in turnikesinden de sayı bulan Balıkesir ekibi, skoru 45-53 yaptı. Periyotun son 5 dakikasına 51-60 Final Gençlik üstünlüğüyle girildi.

KONUK TAKIM FARKI 15’E ÇIKARDI

Abdoulaye Gueye, 02:46’da bulduğu sayının ardından kazanılan basketfaulü de sayıya çevirdi ve farkı 15’e çıkardı. İsmail Çevik ve Mertcan Solkol’un üçlükleriyle farkı eriten mavi-yeşilliler, Fatih Kızılca’nın turnikesiyle son bulan çeyreği 68-72 geride tamamladı.

Final periyotuna başında Gökhan Aydın’ın sayısıyla başlayan Balıkesir ekibi, Marvin Jefferson’un üst üste smaçlarıyla 07:26’da 74-72 öne geçti. Final Gençlik, Serhat Uğur’un serbest atışlarıyla skoru eşitledi. Marvin Jefferson ve Abdoulaye Gueye’nin karşılıklı sayılarıyla eşitlik korunurken, basketfaulden sayı çıkaran konuk takım, 76-77 öne geçti.

Berkay Genç’in sayısıyla yeniden öne geçen mavi-yeşilliler, Gökhan Aydın’ın üçlüğüyle 04:54’te farkı 4’e çıkardı. Konuk takımın Marlain Guy Veal ile bulduğu sayılara Balıkesir ekibi, Gökhan Aydın ve Berkay Genç ile yanıt verdi.

Final Gençlik, 02:05’te Abdoulaye Gueye’nin turnikesiyle skoru eşitledi. 00:49’da serbest atışları kaçırmayan Abdoulaye Gueye, skoru 86-88 yaptı. Myles Mack’in 00:35’teki turnikesiyle skor, 88-88 oldu. 00:12’de Marlain Guy Veal’in topunu çalan Myles Mack’e Doğancan Tokmak faul yaptı ve ev sahibi ekip, 00:02’de 3 serbest atış kazandı.

Çizgiye gelen Myles Mack, ilk atışı sayıya çevirdi ve takımını öne geçirdi. Amerikalı oyuncunun diğer atışları isabet bulmasa da Balıkesir Büyükşehir Belediyespor, salondan 89-88 galip ayrıldı.

Bu sonuçla, sezonun 12’nci galibiyetini alan Balıkesir Büyükşehir Belediyespor, haftayı 36 puanla 10’ncu sırada tamamladı. 38 puana ulaşan Final Gençlik ise dördüncü sıradaki yerini korudu. İrfan DUROĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here