“Çalışanlar zorda”

0
138

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, ikinci karantina dönemine ağır bir yara ile giriş yapan işletmelerin ve milyonlarca çalışanın, hem açlık hem de iflas riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Sektör temsilcilerinin yeni kapanma döneminde ayakta kalabilmek için Avrupa’dakine benzer şekilde yeni bir paket beklediğini belirten Şehirli, “Türkiye coronavirüs salgında hızla ikinci dalganın etkisi altına girerken, açıklanan yeni tedbirlerle birlikte, 2 milyon çalışan açlık mı sağlık mı ikilemine düşürüldü. Pandemi tedbirleri kapsamında herhangi bir sektörel destek olmadan alınan kısıtlama kararları ile kafe, restoran ve yeme içme mekanları sadece paket servise açık hale getirildi. Benzer bir kapanma kararını geçen haftalarda alan AB üyesi ülkeler, bu paralelde işletmelerine milyarlarca Euro’luk destek paketi de açıklamıştı. Türkiye’de yaklaşık sayısı 400 bin olan yeme içme sektöründeki esnaf ve işletmeler ise zincirleme iflas tehlikesi ile karşı karşıya” dedi.

“NASIL ÖDEYECEKLER?”

Esnafın, gelinen noktayı “Sabah, vergi yapılandırması, akşam işyerlerimizin kapatıldığı haberi veriliyor. İyi, güzel, yapılandırdınız. Ama dükkanı kapattınız! Nasıl ödeyeceğiz?” yorumu yaptığını anlatan Şehirli, nakit desteği olmadan bu dalganın atlatılamayacağının altını çizdi.

“YENİ DESTEK ŞART”

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, işletme ve esnafların bu karardan olumsuz etkileneceğine dikkat çekerek, “Bu insanlara en azından bir ücret verilmesi lazım. Bu işletmelerin ayakta kalmasını finanse edecek yeni bir destek paketi şart” diye konuştu. Bu noktada özellikle kira desteğinin büyük önem taşıdığına işaret eden Şehirli, doğalgaz, elektrik gibi faturaların da esnafı zor durumda bıraktığını ve bu ödemelerde desteğe ihtiyaç durulduğunu aktardı.

“AVRUPA’DA İŞLETMELERE CİRO BAZLI DESTEK VAR”

Avrupa ülkeleri karantina ilan ederken kapanan işletmeleri için eşzamanlı destek paketi açıkladığını anımsatan Şehirli, Almanya’da başta restoranlar olmak üzere ikinci dalgada kapalı kalması öngörülen işletmelere destek için 10 milyar Euro’ya varan mali kaynak ayrıldığını hatırlattı.

“KAHVECİ ESNAFI KÖŞEYE SIKIŞTI”

Coronavirüs ile mücadele kapsamında alınan yeni önlemler çerçevesinde kapanmalarına karar verilen kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lokal, çay bahçesi işletme ve çalışanlarının “Bizim halimiz ne olacak?” diye sorduğunu belirten Şehirli, hiç zaman kaybedilmeden iş yerleri kapanan esnaflar ile yanlarında çalıştırdıkları personellere acil destek yapılmasını istedi. Pandeminin başladığı dönemde işyerlerinin bir buçuk ay kapandığını, esnaf ve sanatkarların ayakta kalmak için o dönemde kredi aldığını hatırlatan Şehirli, “Alınan kredilerin geri ödeme zamanı geldi. Esnaf ve sanatkarların şimdi o kredileri ödeme şansları yok” diyerek kredilerin bir yıl faizsiz ertelenmesini önerdi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here