“Can kaybını sadece mühendislik önler”

0
126

İnşaat Mühendisleri Odası Balıkesir Şubesi’nde yapılan açıklamayla depremlerde can kaybını en aza indirgeyebilecek olan tek meslek grubunun inşaat mühendisliği olduğuna dikkat çekti, ben söylemiştim o demişti diye deprem toto oynamanın bir anlamı olmadığını bildirdi.

Elazığ’da yaşanan deprem sonrasında İnşaat Mühendisleri Odası Balıkesir Şubesi yönetim kurulu adına yapılan açıklamada, depremlerde can kaybını en aza indirgeyebilecek olan tek meslek grubunun inşaat mühendisliği olduğu bildirildi.

“İMAR BARIŞLARINDA TOPLANAN PARALAR GİDEN CANLARI GERİ GETİRMEYECEK“

Oda yönetiminden yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Ben söylemiştim o demişti diye deprem toto oynamanın bir anlamı yok. Her deprem sonrası, sanki depremi önleyebileceklermiş gibi ahkam kesen medyatik gereksiz şahıslarla bilgi kirliliği yaratan, yaşanan felaketler sırasında duyarsız ve umarsız bir şekilde  programlarına devam eden televizyon kanallarını, yalan yanlış açıklamalarla vatandaşı avutan, kandıran, kanunlara aykırı üretilen yapıları barış adı altında yasallaştırıp , bu işler için topladıkları paraları sanki bir başarıymış gibi açıklayan, bütün bu yaşadığımız ve bundan sonra yaşayacağımız depremlere karşı hala mühendislik hizmeti almış güvenli yapılarda oturulması bilinci  oluşmayan halkımızı ve yetkilileri, sağduyulu olmaya davet ediyoruz. 1999 depreminden sonra dayanışma vergisi olarak bir yıl için  uygulamaya konulan özel iletişim vergisi halen devam ediyor.

Etsin ama yetkililer bir şey olmadı, can kaybı yok ,sonra 2 bina yıkıldı gibi diye avutucu açıklamalar yaparken, Kızılay felaketleri ticarete çevirmesin. İmar barışlarında, vergilerle, SMS’lerle toplanan paralar kaybettiğimiz canları geri getiremeyecek.

“RANTSAL DEĞİL KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMALI”

İstanbul’da yeni bir şehir yaratılmaya çalışılıyor, doğrudur, yanlıştır, tartışılır, bilim mi kazanır siyaset mi kazanır hep birlikte göreceğiz. Ancak yeni bir şehir yaratmaktansa var olan şehirlerimizdeki yapı stoklarını elden geçirip gerekli önlemleri almak, rantsal değil kentsel dönüşüm ile şehirlerimizi geleceğe taşıyabilmek daha öncelikli görünüyor. Birbirleri ile ilişkili  meslek grupları, kendi alanı ile ilgili konularda, diğer meslek gruplarına saygı çerçevesinde ve meslek erbaplarının işlerine karışmadan hareket etmek zorundadır. Biz yaşam hakkına doğrudan müdahil olan bir meslek grubu olarak işimizi hakkıyla yapmaya devam edeceğiz ve bütün yaşadığımız depremler sonrası hiç bir şeyin değişmeyeceği düşüncesini, bir gün değiştireceğiz.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here