Canbey: Balıkesir Kurtuluş Savaşı’nın kalelerindendir

0
155

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Milli Mücadelenin 100. Yılı dolayısıyla TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Balıkesir, Kuva-yi Milliye meşalesinin yakıldığı, Anadolu topraklarının milli mücadele ile aydınlatıldığı yerdir” dedi.

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey TBMM Genel Kurulunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak fitilini ateşlediği Milli Mücadelenin 100. yılı dolayısıyla Milli Mücadelenin temel unsuru Kuva-yi Milliye ruhunu ve bu ruhun temsilcisi Balıkesir şehrini mecliste bir kez daha anmak için söz aldı.

“KUVA-Yİ MİLLİYE ATEŞİNİN YAKILDIĞI YER”

Canbey şöyle konuştu: “Kuva-yi Milliye, vatan toprakları işgal edilmiş bir milletin yeniden dirilişinin adıdır. Balıkesir, Kuva-yi Milliye meşalesinin yakıldığı, Anadolu topraklarının milli mücadele ile aydınlatıldığı yerdir. Balıkesir, Kuva-yi Milliyedir. Balıkesir Yunan işgalinden kendi imkanlarıyla kurtulan tek ildir.

“BALIKESİR KALEDİR”

Alaca Mescid’de bir araya gelen 41 bayrak adamın düşmanı geri döndürecek kuvvet namlunun ucundadır sözleriyle ateşlenen beraberlik, Balıkesir’i Kurtuluş Savaşı’nın kalelerinden biri yapmıştır. Milli Mücadele ruhu ile hareket ederek vatan toprağını bizlere miras olarak bırakan şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here