Cevaplar yeni sorular doğuruyor

0
221

Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı ve kurmayları, geçtiğimiz akşam düzenlenen toplantıda taraftarlar tarafından kendilerine yöneltilen soruları cevapladı. Ancak bazı cevaplar, yeni sorular doğurdu.

‘Soru’ kelimesini ‘Bir şey öğrenmek için birine yöneltilen ve karşılık gerektiren söz veya yazı, sual’ olarak tanımlayan Türk Dil Kurumu, buna verilecek karşılığı da ‘Bir soruya, bir isteğe, bir söz, bir davranış veya yazıya verilen karşılık, yanıt’ olarak açıklıyor.

Sorulara verilen cevapların yeni sorulara zemin hazırlaması ise; ‘İşin içinden çıkılamayacak soruların, sorun halini aldığı durumlar’ için kullanılan bir terim olan ‘Soru Sarmalı’nı aklımıza getiriyor.

Kafanızı fazla karıştırmadan sorayım; Balıkesirspor’un Akar İnşaat’a ne kadar borcu var?

Kadir Dağlı’nın başkan seçildiği kongreden önce yaklaşık 10 milyon Lira olarak bildiğimiz borç, genel kurulun ardından ortaya çıkan dolar sözleşmesi ile 19 buçuk milyon Lira’ya çıktı.

Biz, bu durumu içimize sindirmeye çalışırken, geçtiğimiz akşam yapılan toplantıda Başkan Dağlı, borç rakamını 14 buçuk milyon Lira olarak defalarca telaffuz etti.

Başkanın dili mi sürçtü? Yoksa Akar İnşaat’a 5 milyon Lira ödeme mi yapıldı? Yapıldı ise kaynak nereden bulundu?

Nuno Andre Coelho dosyası için ne kadar ödeme yapıldı?

İlk olarak, Portekizli oyuncuya yapılan 600 bin Euro’luk ödemenin dekontunu sosyal medyada paylaşan Kadir Dağlı ve arkadaşları, daha sonra yapılan basın toplantısında ise diğer ödemelerle birlikte bu rakamın 738 bin Euro, yani yaklaşık 5 milyon Lira’yı bulduğunu açıkladı. Geçtiğimiz akşam ise bu rakam 7 milyon Lira’ya çıktı.

İster istemez bir kez daha soracağız; Nuno Andre Coelho dosyasının kapatılması için toplam ne kadar ödendi?

Rakamlar bir kez söylense yanlışlık olarak değerlendirip, üzerinde durmayacağım ama tekrar tekrar ve üzerine basarak bu rakamlar başkanın ağzından çıktı.

Kadir Dağlı ve kurmayları, geçtiğimiz günlerde şehirde sürdürdükleri destek arayışı ziyaretleri esnasında gazetemize de uğradı. Bu vesile ile kendisine Balıkesirspor’un güncel borcunu sordum. O da “30 Milyon” cevabı verdi.

Mustafa Bahçeci’nin son katıldığı genel kurulda kulübün borcu 40 milyon olarak açıklandı. Yönetimi devir alan Kadir Dağlı’nın ortaya çıkardığı Dolar sözleşmesi ile Akar İnşaat’a olan borç, 19 buçuk milyona, dolayısıyla da düz bir mantıkla Balıkesirspor’un borcu da 50 milyona çıkması gerekir ama çiçeği burnunda başkan “30 Milyon” diyor.

Nuno Andre Coelho’ya olan borç, yine borç alınarak ödendiğine göre kulübün borcu nasıl oldu da 30 milyona düştü?

Dağlı Başkan’ın basının karşısına çıktığı ilk toplantıda ağzından çıkan ilk sözler, “Yazılanların yarısı yalan, yarısı da yanlış” olmuştu.

İyi de siz ne söylerseniz, basın onu yazdığına göre; Hangi söylediğiniz yalan veya hangisi yanlış?

Kadir Dağlı’nın ekibinde hukukçular var ama yine de hatırlatmakta fayda görüyorum ki yaptığını söylediği bazı şeyler, başına hukuki ve mali sorunlar açabilir.

Kadir Dağlı, Hadise konseri için kendi çeklerini verdiğini söyledi. Ticari faaliyetleri nedeniyle ‘Tacir’ sıfatı bulunan Kadir Dağlı veya onun içerisinde bulunduğu tüzel kişilik, 5941 Sayılı Kanun gereği iştigal ettiği ticari faaliyet dışında bulunduğu ticari ilişkilerle ilgili olarak tacir çeki düzenleyemez.

Ortada ticari bir işlem olmadan verilen hatır çekleri ise Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerinde karşılığını buluyor.

Kadir Dağlı ve kurmayları mutlaka düşünmüştür ama bu çek alışverişinin faturalandırması nasıl olacak?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here