Çevre sorunlarına dikkat çekti

0
92

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, TBMM genel kurulunda yaptığı konuşmada Balıkesir’de çevre katliamı yaşandığını söyledi.

TBMM’de Enerji ve Maden Piyasasına dair görüşülen kanunla ilgili CHP adına söz alan Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, AKP’nin çevre talanı yaptığını anlattı.

Aytekin, “Kanunların genelliği ilkesi kişiye, kuruma, toplumun belirli bir grubunun çıkarlarına değil, kamunun tamamına yönelik yasa yapılmasını ifade eder ancak bugün görüştüğümüz yasa tam da kanunların genelliği ilkesinden sıyrılarak maden şirketlerinin, doğayı talan etmeyi kafasına takıp AKP’yi bunun için paravan yapanların istediği bir yasadır. Bu yasa, Kazdağları’nı, beşli çeteye HES’ler üzerinden Karadeniz’i, jeotermaller üzerinden Ege’yi şirketlere peşkeş çekmek için getirilmiş bir yasadır. ‘Çevre’ sözcüğü AKP için rant dışında hiçbir anlam ifade etmeyen; yeşili görünce kesip konut, suyu görünce holdinglere verip baraj yaptırmayı düşündüren bir sözcük. Ormanlarımız bir otel arazisi ölçüsünde yanarken sarayları götürüp doğanın orta yerine konduran zihniyetin getirdiği bu teklif, yıllardır korudukları şirketlere yeni imtiyazlar tanıyor. Bu teklif, bir yönüyle maden arayan şirketlere dağlarımızı ve coğrafyamızı teslim ederken bir yönüyle de sözde enerji verimliliği sağlamak adına ülke kaynaklarını erozyona uğratan bir tekliftir” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here