Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum:Hedef sıfır atıkla 20 milyarlık tasarruf

0
116

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında 11 bin 800 kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçildiğini, bu sayıyı 13 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Kurum, “Bu sayede 2023 yılındaki hedefimiz 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlamak ve yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamak istiyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Balıkesir’de çeşitli etkinliklere ve Valilikte İl Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantıya Vali Ersin Yazıcı, Ak Parti Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Mustafa Canbey, Belgin Uygur, Pakize Mutlu Aydemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar ve daire müdürleri katıldı. Toplantı sonrası açıklama yapan Bakan Kurum, ‘Sıfır Atık’ projesi hakkında bilgi verdi.

“100 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK”

Projeyle 11 bin 800 kamu kurum ve kuruluşunda uygulama başlattıklarını anlatan Kurum, “İkinci 100 günlük eylem planları çerçevesinde bu sayıyı 13 bin kuruluşa çıkaracağız. Bu sayede 2023 yılındaki hedefimiz 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlamak ve yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamak.

Bu proje kapsamında ücretli poşet uygulamasına ilişkin bir yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmelik çerçevesinde poşetlerimizin bir yüzünde çevreci sloganlar olacak, diğer yüzünde de yüzün alanının yüzde 20’sini geçmeyecek şekilde firmalar reklam verebilecekler. Diğer taraftan vatandaşlarımızın bez poşet ve filelere ulaşımını kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz. Ücreti karşılığında, kampanyalar kapsamında marketler vatandaşlarımıza hem bez hem de file uygulamasını sağlayacak. Ocak ayının ilk 10 gününe baktığımızda gıda perakendecilerinden aldığımız veriye göre geçen senenin ilk 10 gününe göre poşet kullanımı yaklaşık yüzde 60-65 oranında azalmış durumda. Bu sayede 3 bin 500 ton plastiği de kullanmamış oluyoruz” dedi.

Belediyelerinde vatandaşlara ücretsiz file ve bez torba hediye edeceğini söyleyen Kurum, belediyelere desteklerinden ötürü teşekkür etti.

“BALIKESİR’E 10 BİN KONUTLUK PROJE”

Balıkesir’de yapılacak projelerle ilgili bilgiler de veren Bakan Murat Kurum, Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde 263 hektarlık alanda 10 bin konutluk örnek proje gerçekleştireceklerini söyledi.

Projenin az katlı ve yerel mimariye uygun olacağını belirten Bakan Kurum, “Yerel malzemenin kullanıldığı ve Balıkesir halkının istifade ettiği bir proje olacak. Bu alanın kuzeyinde Organize Sanayi Bölgemiz var. Hem Organize Sanayi Bölgesinde çalışan vatandaşlarımıza hem alt hem de orta gelirli vatandaşlarımıza hizmet verecek, örnek bir şehircilik anlayışını başlatıyoruz. İlk etapta bin konutu Balıkesir’e kazandırıyoruz. Gümüşçeşme Mahallesi’nde bir rezerv alanımız var. 46 dönüm bir arazi. Burası içinde şehrin kültürüne uygun bir proje olacak. 400 bağımsız bölüm olacak. Burada üretilen konutlar rezerv olarak kullanılacak. Böylelikle yeni meydanlar ve parklar kazandıracağız kentimize” diye konuştu.

BEZ TORBA DAĞITTI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Balıkesir’in diğer ilçelerinde hayata geçirilecek projeler ve millet bahçeleri hakkında bilgiler verdi. Kurum, Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bez torba dağıtım etkinliğine katıldı.

Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen etkinlikte halka bez torba dağıtan Kurum, “Ak Parti seçim kampanyalarında, Cumhurbaşkanımızın talimatları ile vatandaşlarımıza bu torbaları ücretsiz vereceğiz. Bu sayede yüzde 65 oranında 2018’in ilk 10 gününe göre azalma gördüğümüz poşet kullanımı daha azaltacağız. Daha çevreci, daha doğaya saygılı bir şehir yapma adına bu uygulamaları tüm ilçe ve belediyelerimizde yapacağız. Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz de bu uygulamaya yönelik bu bez çantaları yaptırdı. Vatandaşlarımıza bunları hediye ediyoruz” dedi.

Bakan Murat Kurum, bez torba dağıtım etkinliğinden sonra Sındırgı’da düzenlenen toplu açılış törenine katıldı, Bigadiç TOKİ şantiye alanında inceleme gezisinde bulundu. Kurum, Büyükşehir Belediyesi ve Ak Parti İl Başkanlığı ziyaretinin ardından kentten ayrıldı. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here