Agave, çiçek açtı

0
162

Edremit Güre’de bir tatil sitesinde bulunan Agave bitkisi çiçek  açtı. Bitki, site sakinlerinin ve tatilcilerin ilgisini çekti. Sitede yaşayan Edremit TEMA Vakfı İlçe Sorumlusu Ebru Tunçel, “Agave bitkisi Mayıs ayında bir metre boyundaydı. Birden uzadı. Şimdi çiçek açtı. Sitede komşularımızın ilgi odağı oldu. Tatilciler ve komşu sitelerde yaşayanlar da gelip inceliyor. Çeşit çeşit hikayeler anlatılıyor” dedi.

Tunçel, “Agave bitkisi, ömründe sadece bir kere çiçek açan nadir bitkilerdendir. Halk arasında sabır otu veya sabır olarak bilinen Agave çiçeği Agavaceae ailesinden geliyor. Agave bitkisi Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan ender bir bitki. Agave bitkisini yıllarca yetiştiren kimseler bile onun çiçek açtığını göremeyebiliyor. Çünkü bu bitki ortalama 60 ila 100 sene arasında sadece bir kere çiçek açıyor. Bu sebeple Agave bitkisinin çiçek açtığını gören insanlar kendilerini oldukça şanslı hissediyor. Yıllarca çiçek açmayan bu bitki için bazıları ona yüzyıl çiçeği diyor.

Agave en çok Orta Amerika ve Meksika bölgelerinde yetişen bir bitki. Ülkemizde de Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişebilmektedir. Agave ve Littaea olmak üzere iki grubu bulunan bu bitkinin yaklaşık olarak üç yüz türü bulunmakta. Tropikal iklim şartlarını seven Agave bitkisi tıpkı bir kaktüs gibi çok fazla su istemeyen bir tür. Ayda sadece bir kere bile sulanırsa onun için yeterli olacaktır. Sadece 50-60 cm civarında boyu olan Agave bitkisi yaklaşık 10 metre boyutunda çiçek açabiliyor. Agave bitkisini çoğaltmak isterseniz mevcut bitkinin taze bir yaprağını keserek toprağın altına gömmeniz yeterli. Yüzeye yakın olarak gömeceğiniz yaprak size birçok agave bitkisi halinde geri dönecektir. Yaprağı gömdüğünüz toprağı sulayıp üç ay kadar beklemeniz yeterli.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here