Balıkesir’in yenilenebilir enerji çalışmaları güç kazanıyor

0
187

Güney Marmara Kalkınma Ajansı koordinasyonunda Güney Marmara bölgesi deniz üstü rüzgar santrali ve limanı ön fizibilite hazırlık çalışmaları Vali Hasan Şıldak başkanlığında yapılan toplantıyla değerlendirildi.

Valilik Kocaseyit Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç, Bursa Teknik Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Samet Öztürk, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enerji Uzmanı Doç. Dr. Nejan Huvaj, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enerji ve Deniz Bilimleri Uzmanı Doç. Dr. Elif Oğuz, Bursa Teknik Üniversitesi Hidrojen Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ömür Aras, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Enerji Uzmanı Araştırma Görevlisi Fatih Karipoğlu ve Profinstance Danışmanlık, Finans ve Ekonomi Uzmanı Özlem Kıldır katıldı.

Toplantıda ön fizibilite kapsamında teknik ve çevresel kriterlere göre deniz üstü rüzgar santrali kurulumu için uygun alanlar ile ilgili katılımcılar tarafından bilgi verildi.

Kurulu güce dayalı pilot, orta ölçek ve büyük ölçek senaryolarının ekonomik ve finansal analizlerle belirlenmesi noktasında fikir alışverişinde bulunuldu.

Verilen bilgiler ışığında yeşil hidrojen üretimi entegrasyonu, bölgede yer alan Çanakkale, Karabiga ve Bandırma Limanlarının deniz üstü rüzgar enerji santrali projelerine hizmet etme kapasitesi analiz edileceğine yönelik çalışmalar yapılacağına değinildi.

Çalışmalarla bölgenin sanayi kapasitesinin deniz üstü rüzgâr santrali tedarik zinciri açısından değerlendirilmesi sonucunda bir eşleştirme çalışması ile sanayi haritalandırması yapılacağı uzmanlar tarafından ifade edildi.

Vali Hasan Şıldak, Güney Marmara Kalkınma Ajans tarafından yapılacak fizibilite çalışması ile birlikte eş zamanlı olarak özel sektör temsilcilerinin katılımıyla kurulacak  Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Platformunun Türkiye’de ilkler arasında yer almasının Balıkesir için önemli olduğunu söyledi.

Şıldak, rüzgar enerjisi potansiyeli bakımından yüzde 18 oranla liderliği elinde bulunduran Balıkesir’de yenilenebilir enerji açısından güzel gelişmeler olduğuna vurgu yaptı.

Uzmanların ve akademisyenlerin 6 aylık çalışması ile Ekim 2022’de sonuçlanması beklenen fizibilite çalışmalarıyla Güney Marmara Bölgesinin yaklaşık 3000 MW olduğu tahmin edilen deniz üstü rüzgar enerjisi yatırım alanları tespit edilecek.

Çalışma sonucunda 20 MW olarak öngörülen pilot tesisin bölgede hayata geçirilmesi hedefleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here