CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli: Asgari ücretli her ay 10 dolar fakirleşiyor

0
75

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, 10 milyonu aşkın asgari ücretlinin yıl başında 383 dolar olan bu ücretinin, dolar kurunun 8.81 liraya kadar çıktığı dönemde 320 dolara kadar gerilediğini söyledi.

Şehirli, Türk Lirasının dolar karşısında yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 30 değer kaybetmesiyle, asgari ücretle çalışan 10 milyon emekçinin her ay ortalama 10 dolar fakirleştiğini belirti.

Şehirli, “Yılbaşında dolar kuru 7.37 lira iken, bu yıl için belirlenen 2 bin 825 liralık asgari ücretin dolar karşılığı 383 dolara denk geliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizle ilgili konuşmasından sonra asgari ücretin dolar karşısında erimesi zirve yaptı. Bu konuşma sonrası dolar 8.81 liraya kadar çıkarken, asgari ücretin dolar karşılığı 320 dolara kadar düştü ve 6 aylık erimenin 63 dolara ulaştığını gösterdi” dedi.

“14 YILIN EN DÜŞÜĞÜ”

Halen 2 bin 825 lira olan asgari ücretlinin maaşının, dolar kurunu 8.74 lira olarak alınırsa bugün sadece 323 dolar ettiğini ifade eden Şehirli, “Bu miktar, dolar bazında son 14 yılın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti. 2008’deki ekonomik krizde dolar kuru 1.17 lira iken 503 liralık asgari ücret 429 dolara denk geliyordu. Aradan geçen zamanda asgari ücretli 106 dolarını kaybetti. Asgari ücret 2019’da 369 dolar, 2018’de ise 426 dolar ediyordu” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE ASGARİ ÜCRETLİ OLARAK 10 MİLYON CİVARINDA KİŞİ ÇALIŞIYOR”

Kendisi de eski sendikacı olan Hakan Şehirli, Türkiye’de asgari ücretli olarak 10 milyon civarında kişinin çalıştığını belirterek, “Koronavirüs nedeniyle yoksullaşan, işini kaybeden milyonlarca yurttaşı daha da zor günler bekliyor. Mayıs ayında dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 830 liraya çıkarak asgari ücreti de solladı. DİSK-AR verilerine göre, 3.3 milyon işçi (bütün ücretli çalışanların yüzde 17’si) asgari ücretin altında bir ücretle çalışıyor” dedi.

“ASGARİ ÜCRETİN YARISINDAN DAHA AZ ÜCRETLE ÇALIŞAN 1 MİLYON İŞÇİ VAR”

Açıklamasında asgari ücretin yarısından daha az ücretle çalışan işçi sayısının da 1 milyona yakın olduğunu ifade eden Şehirli, “Asgari ücret ve altında ücretle yaşamını sürdürmek zorunda olan işçiler ücretli çalışanların yüzde 38’ini oluşturuyor. Covid-19 salgınıyla birlikte asgari ücret altında gelir elde edenlerin sayısı da arttı. 1500 lira ödenekle zorunlu ücretsiz izne çıkarılanlar asgari ücretin yarısı kadar bir gelirle yaşamaya zorlanıyor. Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneğiyle asgari ücretin altına mahkûm edilenler ile işini kaybeden kayıtsız işçiler göz önüne alındığında, asgari ücretin altında gelirle yaşamak zorunda olanların sayısının daha da arttığını söylemek mümkün. Bugün 16.8 milyonu aşkın kişi ise sosyal yardımlarla ayakta durabiliyor” diye konuştu.

“ÜCRETİN YAKLAŞIK ÜÇTE BİRİ VERGİLERE GİDİYOR”

Bugün dolaylı ya da dolaysız vergi ve kesintileri dikkate alındığında yürürlükteki brüt asgari ücretin yüzde 33.4’ünün vergi ve kesintilere gittiğine dikkat çeken Başkan Şehirli, “İşçinin eline ise asgari geçim indirimi (AGİ) dahil brüt asgari ücretin sadece yüzde 66.6’sı net harcanabilir gelir olarak geçiyor. Bu açıdan hesaplandığında asgari ücret alan bir işçi 365 günün 122 günü vergi ve kesintiler için çalışıyor” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here