CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli: Borçlar ertelensin

0
154

Ekim ayı sonuna kadar uzatılmasına rağmen mükelleflerin vergi ve SGK prim borcunu ödeyemeyeceğini söyleyen CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, “Vergi ve SGK prim borçları 2022 yılına ertelenmeli. Yoksa ertelemeden sonuç alınamaz” dedi.

Açıklamasında vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasında başvurunun ve ilk taksit ödeme süresinin bir ay uzatıldığını anımsatan Şehirli, mükelleflerin yapılandırma taksitlerini ödeme güçleri olmadığı için başvuruların düşük kaldığını öne sürdü.

“TAKSİTLER ÖDENEMEZ”

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, açıklamasında iktidarın 6 ay içinde ikinci kez çıkartmak zorunda kaldığı vergi ve SGK borçlarıyla, kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin vergi barışı düzenlemesinde, 31 Ağustos’ta dolan başvuru süresinin ve 30 Eylül’de dolacağı belirtilen ilk taksit ödeme süresinin Cumhurbaşkanı kararıyla birer ay daha uzatıldığını hatırlattı.

Böylece yapılandırma başvuru süresinin 30 Eylül’e, ilk taksit ödemesinin de 31 Ekim’e uzadığını anlatan Hakan Şehirli, salgında işyerleri kapalı olan, kirası, faturası biriken, kredi borçları ertelenen milyonlarca mükellefin 2-3 ay önce geçilen normalleşmede tüm kayıplarını telafi etmesinin, borçlarını ödemesinin ve bir de üste yapılandırma  taksitlerini ödeme gücüne kavuşmasının olanaksız olduğunu vurguladı.

Şehirli, “Bu yapılandırma da amacın ulaşamayabilir. Süre bir ay uzatılsa da yapılandırma taksitlerinin büyük kısmının en çok 1-2 taksit sonra yine ödenemeyeceği kanaatindeyim” dedi.

“MÜKELLEFLERİN ÖDEME GÜCÜNE UYGUN OLMALI”

2022 başında yeniden yapılandırma yapılmasını öneren CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, iktidarın müteahhitlerin garanti ödemelerini düzenli olarak ödediğini, milyonlarca dolar-euro tutarındaki kiralarını 2024 yılına ertelediğini, vergi borçlarını sildiğini vurgulayarak, “Bu durumda milyonlarca kişinin mağdur edilmesi, ceza ve gecikme faizleriyle, icra-haciz tehditleriyle ekonomik baskı altına alınması çözüm değil” diye konuştu.

Şehirli, son olarak 2022 başından itibaren yürürlüğe girecek şekilde düzenleme gerektiğini vurgulayarak, “Aksi halde iktidar, yılbaşında yeni bir vergi barışı, SGK yapılandırması çıkartmak zorunda kalacak” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here