CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli: Çiftçi borç batağına saplandı

0
151

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, borç batağına saplanan çiftçilerin traktörleri haczedilirken, tarımda ithalat kapısının sonuna kadar açıldığını söyledi.

Şehirli, geçen yıl 9.5 milyar dolar olan tarım ithalatının AKP iktidarları döneminde 117 milyar dolara ulaştığını vurguladı. Tarımda paramız var ki ithal edebiliyoruz zihniyetinin faturasının ağır olduğunu, 19 yıllık AKP hükümetleri döneminde çiftçilerin her geçen yıl borç batağına saplanıp traktörlerini bile haczetmek zorunda kaldığını ifade eden Hakan Şehirli, “Bu süreçte tarımda 2 milyon 742 bin kişi işsiz kaldı. 654 bin üretici Çiftçi Kayıt Sistemi’nden ayrıldı. Tarımsal desteklerden 210 milyar alacağı olan çiftçinin bankalara olan borcu ise 2.4 milyar liradan 142 milyara yükseldi. 35 milyon dönüm tarım arazisi üretim dışı kaldı” dedi.

“ÜRETİCİLER, KAN KAYBEDİYOR”

Üreticilerin bugün 84 milyon vatandaşla birlikte 5 milyona yakın sığınmacı ve milyonlarca turisti beslediğini anlatan CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, “Üretici AKP oldukça da kan kaybetmeye devam edecek. AKP uyguladığı politikalarla tarımda ithalatçı bir ülke haline geldi. AKP’nin iktidar olduğu günden bugüne tarımsal ürün ithalatına 117 milyar dolar ödendi. Bu sürede ülkemizde yetişmesi mümkün olan 74 milyon ton buğday ithalatına 19.4 milyar dolar ödendi. Son 2 yıldır yaşanan yağış düşüklüğünün sonucu olarak tarlaların kurumaya başladığı bu dönemde de çiftçiler desteksiz bırakıldı” diye konuştu.

“ÜRETİCİLERİN HAKKI VERİLMİYOR”    

Şehirli, AKP iktidarları öncesinde tarımın gayri safi yurtiçi hasıla içindeki payının yüzde 10.2 iken bu oranın her yıl daha da azalarak yüzde 6.6’ya düştüğünü belirtti.

“AB çiftçiye desteği artırdı, Türkiye hakkını bile vermedi” sözleriyle açıklamasını sürdüren Şehirli, Avrupa Birliği ülkelerinin pandemi öncesinde çiftçisine yıllık 60 milyar Euro destek verirken, pandemi ile birlikte bu miktarın daha da artırdığını vurguladı. Ülkemizde ise salgının ve kuraklığın da etkisiyle üreticilerin ürününün tarlada kaldığını vurgulayan Şehirli, “Üreticiler tarımsal destekleme bütçesinden hak ettiğini de alamadı. Son 2 yıldır yağış düşüklüğünün sonucu olarak tarlalarda kuruma başladığı bu dönemde çiftçiler desteksiz bırakıldı” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here