CHP Balıkesir İl Başkanı Sarı: Yatırım olmadan işsizlik çözülmez

0
109

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, yeni pakette ne esnafın, ne çiftçinin, ne gençlerin, ne emeklinin derdine derman olacak çözümler olmadığını söyledi. Sarı, “Esnaf iflas bayrağını çekme noktasına geldi. Tarımda üretim her geçen gün geriye gidiyor. İthalat artarken, üretim azalıyor. Yatırım olmadan işsizlik çözülmez” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, yeni pakette ne esnafın, ne çiftçinin, ne gençlerin, ne emeklinin derdine derman olacak çözümler olmadığını belirterek, ekonominin her geçen gün daha da kötüye gittiğinin yeni programla da tescillendiğini iddia etti. Hazine ve Maliye Bakanının açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nı değerlendiren Sarı, “Açıklanan yeni programla Türkiye’de ekonominin her geçen gün daha da kötüye gittiği tescillendi. Yeni Ekonomi Programı’nda istihdamdan cari açığa rakamlar bir önceki programdan daha geride. Geçen yıl açıklanan planda 2023 yılında işsizlik oranı yüzde 9,9 olarak tahmin ediliyordu. Yeni planda ise, işsizlik oranının aynı dönemde yüzde 10,9 olması öngörülüyor. Hükümetin bir önceki dönemde açıkladığı hedeflere dahi ulaşamadığını görüyoruz” dedi.

“YATIRIM OLMADAN İŞSİZLİK ÇÖZÜLMEZ”

Özellikle pandemiden başta esnaf olmak üzere pek çok sektörün olumsuz etkilendiğine dikkat çeken Serkan Sarı, “Taksici esnafından kırtasiyeciye, servisçiden kıraathane işletmecisine pek çok sektörde esnaf iflas bayrağını çekme noktasına geldi. Tarımda üretim her geçen gün geriye gidiyor. İthalat artarken, üretim azalıyor. Ancak yeni pakette ne esnafın, ne çiftçinin, ne gençlerin, ne emeklinin derdine derman olacak çözümler yok. Yatırım olmadan işsizlik çözülmez. Yatırımın olması için güven ortamı gerekir. Mevcut rejimle ekonomide güven ortamının sağlanması da mümkün değil” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here