CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: Emekliye enflasyon oranında zam yetmez!

0
145

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, emekli ikramiyelerinin enflasyon oranında zamlanması yerine en az bin 500 lira olması gerektiğini söyledi. Akın, “Emeklilere ikramiye üç yılı aşkın bir süredir zamlanmadı. Şimdi enflasyon oranında zamlanması yeterli değil. Emekli ikramiyeleri en az bin 500 lira olmalı” dedi.

Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında verilen biner lira, enflasyonun etkisiyle eridi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, emekli, dul ve yetimlere verilen ikramiyelerin en az bin 500 liraya yükseltilmesini istedi.

“EMEKLİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA MAAŞ ALIYOR”

Memur ve işçi emeklilerinin, yoksulluk, hatta açlık sınırının altında maaş aldığını belirten Akın, yıllarca çalışarak ülkesine hizmet veren emeklilerin hak ettiklerini alamadığını söyledi.

Pandemi ile evlerine kapanmak zorunda kalan emeklilerin kışlık yakacak giderlerinin düzenli olarak her ay arttığını ama maaşlarının buna karşılık artmadığına dikkat çeken Akın “Emeklilerimize, dul ve yetim maaşlarına önümüzdeki Ramazan ve Kurban bayramlarında verilecek ikramiyeler, en az bin 500’şer lira olmalıdır. Bayram öncesinde bu artış hem emeklinin hem de esnafın yüzünü güldürecektir” dedi.

“EMEKLİLERİMİZE YAKACAK YARDIMI TEKLİFİMİZ İKTİDAR OYLARIYLA REDDEDİLDİ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, ihtiyaç sahipleri ile emeklilere 6 ay boyunca aylık 155 lira yakacak yardımı yapılması için verdikleri kanun teklifinin TBMM Genel Kurulunda iktidar ve ortaklarının oylarıyla reddedildiğini hatırlattı.

Akın, “Her şey ateş pahasına gelmiş durumda ve zaten bir pandemi sürecindeyiz, bu süreç de devam ediyor. Allah aşkına, elinizi vicdanınıza koyun düşünün, odunuydu kömürüydü, doğalgaz faturası elektrik faturasıydı bunları ödedikten sonra ne emeklinin ne ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, ne de asgari ücretlinin elinde avucunda bir şey kalıyor. Emeklilere ikramiye üç yılı aşkın bir süredir zamlanmadı. Şimdi enflasyon oranında zamlanması yeterli değil. Emekli ikramiyeleri en az bin 500 lira olmalı” diye konuştu. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here