CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: Tam kapanmada destek yerine zam

0
53

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, doğalgazın yılbaşından bu yana konutlarda yüzde bir oranında beşinci kez, elektrik fiyatlarını etkileyen santrallerin tarifesinin ise yüzde 12 oranında zamlandığını söyledi. Akın, “Hiçbir gelir desteği verilmeden evlerine kapanmak zorunda kalan vatandaşımızın fatura yükünü hafifletmek yerine doğalgaza yılbaşından bu yana beşinci kez zam yapıldı. Tam kapanma vatandaş için tam eziyete döndü. Tam kapanmada boş yol ve köprülere tam garanti; cebi boş olan vatandaşımıza ise zamlar reva görüldü” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olan konutlardaki yüzde bir, elektrik santrallerinde ise yüzde 12 oranındaki zamlarla ilgili açıklama yaptı.

“YILBAŞINDAN BU YANA 5. KEZ ZAMLANDI”

Akın, “Karadeniz’de bulunan doğalgaz müjdesinin faturalarına yansımasını bekleyen vatandaşımız artık her ay art arda yapılan zamlar nedeniyle indirim beklemeyi bıraktı. Vatandaş en azından her ay otomatiğe bağlanan zamların yapılmamasını istiyor. Vatandaşımız zaten her ay daha da kötüye giden ekonomi ve enflasyon nedeniyle gelir kaybına uğramaya devam ederken; bir de her ay yapılan zamların altında daha da eziliyor” dedi.

“DOĞALGAZA HER AY, EMEKLİYE 3 YILDA BİR”

Yılbaşından bu yana doğalgaza 1 Ocak’ta, 1 Şubat’ta, 1 Mart’ta, 1 Nisan’da ve son olarak 1 Mayıs’ta yüzde 1 oranında peş peşe zamlar yapıldığını kaydeden Akın, “2018’den bu yana emeklilerimizin ikramiyelerine ise yalnızca 100 lira oranında artış yapıldı. Başka bir deyişle iktidar doğalgaz gibi temel bir ihtiyaca her ay zam yaparken; 2018 yılından bu yana partimizin önerisi kopyalanarak verilen emekli ikramiyesi ise 3 yılda ilk kez arttı.

“TAM KAPANMADA VATANDAŞA DESTEK YERİNE ZAM”

Öte yandan tam kapanma döneminde hiçbir destek verilmeyen vatandaşlarımıza hiç olmazsa fatura yüklerinin hafifletilmesi beklenirken yeni zamlar yapılması tercih edildi. Ekonomik buhran nedeniyle geliri her gün azalan ve işsiz kalan vatandaşlarımız yerine iktidar, tam kapanma döneminde boş kalacak köprü ve yolların garantisini ödeyecek. Doğalgaz zammı vatandaşın boş cebini daha da zorlayacak.

“ZAM ELEKTRİK FATURALARINA YANSIYABİLİR”

Elektrik üretimi yapan santrallerin tarifesine yapılan yüzde 12 oranındaki zam ise doğrudan elektrik fiyatlarını da etkileyecek. Doğalgazdan elektrik üreten santrallerin bu maliyet artışını kısa bir süre içerisinde elektrik faturalarına zam olarak yansıması ihtimali bulunuyor. İktidara çağrımız hiç olmazsa zaten yüksek olan elektrik faturalarına yeni zamlar yapılmaması. Vatandaş zaten tam kapanmada tam açlıkla boğuşurken; bir de tam gaz zamlarla daha da ezilmesin” diye konuştu. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here