CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın: İktidar 9 yıl sonra köyleri hatırladı

0
116

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Balıkesir’de Büyükşehir Belediyesi Yasası ile mahalleye dönüştürülen köy ve beldelerin başvurmaları halinde kırsal mahalle statüsüne dönüşebileceğini söyledi. Bu durumda köyler, beldeler için vergi, harç ve su ücreti ödemelerinde muafiyet ve indirimler sağlanabileceğini belirten Akın, “2012’de çıkan ve 2014’te uygulanmaya başlayan yasayla Balıkesir’de köyden mahalleye dönüşümde en başta tarımsal üretim zarar gördü. İktidar hatasını anladı, 9 yıl sonra köyleri hatırladı” dedi.

Ak Parti Hükümeti’nin 12 Kasım 2012’de Büyükşehir Yasası’nı değiştirdiğini, tartışmaları beraberinde getiren yasanın 2014 yılı yerel seçimlerinde uygulanmaya başlandığını kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir’de de köy ve beldelerin mahalleye dönüştürüldüğünü, geçen 9 yıl içinde çok önemli sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Akın, “Mahalleye dönüşen köylerin ve beldelerin ortak kullanılan malları, meraları, taşınmazları belediyeye geçti. Bu değişiklik tarımsal üretime zarar verdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli TBMM’de yaptığı konuşmasında, Büyükşehir Yasası ile köylerin mahalleye dönüştürülmesinin tarıma zarar verdiğini itiraf etti. Köyler mahalleye dönüşünce büyükşehir yasası ve kuralları uygulandığı için köylüler bürokratik işlerle boğuşmak zorunda kaldı. Tarımsal üretim, özellikle hayvancılık yapanlar daha da zorlandı.

Ak Parti hükümeti 9 yıl sonra köyleri hatırladı. Yanlıştan dönmek de bir erdemdir. Bunca eziyeti köylülerimize niye çektirdiniz? Köylerin malları, atadan dededen kalma meraları belediyeye geçti. Bir çok mağduriyet yaşandı. Hatta bu meralar talan edilircesine elden çıkarıldı. Yaşanan sıkıntılar 3’üncü Tarım ve Orman Şurası raporlarına da yansıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 21 Kasım 2019 tarihinde açıkladı. Bu yasa çıkarılırken CHP olarak tüm uyarılarımızı yaptık. Yanlış yapıyorsunuz dedik. Şimdi yanlıştan dönüyorlar. Köylümüz için, köylümüze yarayacak her doğru uygulamanın yanındayız” dedi.

“EMLAK VERGİSİNDEN MUAFİYET VE SU ÜCRETİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM”

7254 Sayılı Kanun’un 10’uncu maddesi ile başvuru yapmak şartı ile Balıkesir’de mahalleye dönüşen köy ve beldelerin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararı ile kırsal mahalle olabileceğini bildiren Akın, kırsal mahalle olmanın avantajlarını şöyle sıraladı:

“Gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi olanlar emlak vergisinden muaftır. Ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 indirimli uygulanır. İçme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için yüzde 50’sini, konutlar için yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenir. Belediye Kanununun 12’nci maddesi 7’nci fıkrası ile Orman Kanununun ek 17’nci maddesi göre orman köylüleri kendilerine tanınan hak, sorumluluk ve imtiyazlardan (mera, yaylak, kışlak gibi yerlerden bu mahalle sakinleri ve varsa diğer hak sahipleri) faydalanmaya devam ederler.

“ÇİFTE STANDART OLMAMASI İÇİN BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ KARAR ALMALI”

Balıkesir’de isteyen mahallenin ilçe belediyesine başvurusunun kabul edilmesinden sonra kırsal mahalleye dönüşmesi Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin alacağı kararla gerçekleşebilecek. İlçe belediyesinin ya da Büyükşehir Belediyesinin meclis kararlarına göre kimi mahalleler kırsal mahalle olacak kimisi olamayacak. Yani kimi mahalle sakinleri muafiyetlerden ve indirimlerden yararlanabilecek kimileri yararlanamayacak. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yaşanabilecek çifte standarda yol açabilecek kararlar almamalı. Statüsü değişen tüm köylerin tek kararla eski statüsüne kavuşması sağlanmalı. Ortak mülkiyet alanları ellerinden alınan köy ve beldelerimizin meraları, arazileri, malları belediyelere geçmişti. Bunlar iade edilmeli.” (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here