CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın: Vatandaşın parasını harcarken şeffaf olun

0
114

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, pandemi nedeniyle vatandaşların sıkıntı yaşadığı bir dönemde vatandaşın parasının şeffaf bir şekilde harcanması çağrısı yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2020 yılında 40,5 milyar lira büyüklüğündeki ihaleyi önceden ilan edilmeden ve belli firmaların davet edildiği pazarlık usulüyle yaptığını ve sonuçlarının bile açıklanmadığını ileri sürdü.

Akın, “Yatırım programına göre ulaştırma sektöründe 2021 yılında 42 milyar lira tutarında yeni yatırım yapılması öngörülüyor. 2020 yılında kapalı kapılar ardından yapılan ihaleler kamuoyunda şeffaflık konusunda tartışmalara neden olurken, bu yıl istisna olan bu yöntem artık uygulanmamalı. Vatandaşın parası şeffaf bir şekilde açık ihale yöntemiyle dikkatle harcanmalı” dedi.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Resmi Gazete’de yayımlanan 2021 yılı yatırım programı dağılımında en büyük payı ulaştırma ve haberleşme sektörünün aldığını kaydeden Akın, “Programa göre 2021 yılında ulaştırma ve haberleşme sektöründe 42 milyar 474 milyon 438 bin lira tutarında kamu yatırımının yapılması öngörülüyor. İktidar 2020 yılında ulaştırma sektöründeki yatırımları yasaya göre istisna olması gerekirken pazarlık usulüyle yaptı. Şeffaflığı konusunda soru işaretlerine neden olan pazarlık usulüyle milyarlarca lira tutarındaki ihale karanlıkta kaldı. 2020 yılında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde pek çoğu hızlı tren, otoyol ve metro hattıyla ilgili 40,5 milyar lira büyüklüğündeki ihale pazarlık usulüyle yapıldı ve sonuçları ilan edilmedi.

“2021’DE İKTİDAR ARTIK ŞEFFAF OLMALI”

Ulaştırmadaki projelerin neredeyse tamamı artık pazarlık usulüyle iktidara yakın firmaların davet edilmesiyle gerçekleştirilmeye başlandı. Geçen yıl ulaştırma alanında pazarlık usulüyle 12 ihalenin 8’nin sonuçları hala açıklanmadı. 40,5 milyar lira tutarındaki ihalelerin ayrıntılarını kamuoyu bilmiyor. Henüz 2020 yılı karanlıkta kalırken, 2021 yılında da bu alanda 42 milyar lira tutarında yeni yatırım yapılması öngörülüyor. Artık istisna olan bu yöntem uygulanmamalı. Vatandaşın parası şeffaf bir şekilde, açık ihale yöntemiyle dikkatle harcanmalı” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here