CHP İl Başkanı Sarı: Aklın yolu bir

0
41

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısına katılmamalarının ne kadar doğru bir karar olduğunun İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesiyle bir kez daha kanıtlandığını belirtirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Grup Başkanvekili İsmail Cankul’u ve Ak Partili Birol Şahin’i eleştirip, özür dilemeye çağırdı.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın açıklamaları şöyle: “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı bizlerin hassasiyetini anlayamasalar da İçişleri Bakanlığı bu hassasiyetimizin ne kadar doğru ve yerinde olduğunu görmüştür. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 19/03/2020 tarihli yayınlanan genelge ortadayken ve olağanüstü bir gündem olan Korona virüsü gerçeği mevcutken, bu gerçeği yok sayıp meclisi toplamanın akılla mantıkla izah edilir bir tarafı yoktu. Çevre Şehircilik Bakanlığının yayınlamış olduğu ( 19/03/2020 tarihli ve 73304 sayılı ) genelgeyi meclise sanki kendi önergeleriymiş gibi sunarak halkımızı ve meclisimizi yanıltan yöneticiler, bugün de İçişleri Bakanlığının (26/03/20019 tarih ve 153 sayılı) genelgesini de meclise onaylatacaklar mı acaba merak ediyorum.”

“İLERİYİ GÖRMEK GEREK”

Sarı, açıklamasında “Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis toplantısını düzenleyerek meclis üyelerimizi ve halkımızın sağlığını tehlikeye atan Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz grup başkan vekili İsmail Cankul ve Birol Şahin meclis üyelerimizden birisinin hastalığa yakalanması durumunda bunların hesabını verebilecekler mi ? Gerçeklerin ve samimiyetin ortaya çıkmak gibi bir özelliği vardır. Bir tarafta fırsat ve para hesabı, bir tarafta, halkın sağlığı ve güvenliği varken kendi iktidarlarının yayınladığı genelgelere rağmen, kısa günün karı mantığı ile ‘Buradan CHP ye nasıl vururum’ hesabı yaparken, Covid-19’un acı gerçeği ile yüzleşmek zorunda kaldılar. Şehirdeki Korona salgını ile ilgili krizi de yönetmekten acizsiniz. Bu gerçeğe rağmen, bir de bizi oturuma katılmamakla suçladılar” diye konuştu.

“ŞAHİN, İSTEDİĞİ KOLTUĞA OTURABİLİR”

Sarı, açıklamasının sonunda “İçişleri Bakanlığı bir gün önce yaptığımız açıklamada belirttiğimiz gibi büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantılarının ertelenmesinin sağlanmasını talep etmiştir. Birol Şahin aynı sözlerini İçişleri Bakanına da söylüyor diye kabul ediyoruz. Bu itirazını ve eleştirilerini şimdi bakana da iletecektir diye umut ediyoruz. Yaptığı açıklamalardan da anlaşıldığı üzere AKP’li Birol Şahin, Bakanlığın kararını da dinlemeyecek. O’nun tek derdi var, ne halkımız ne memleketimiz o mecliste kapacağı koltuğun derdinde. Birol Şahin 10 Nisan’da meclis toplantısına kendisi katılsın, istediği koltuğa da oturabilir. Bizler ‘halk sağlığı’ diyoruz, ‘insan yaşam hakkı’ diyoruz onlar hala ‘imar’ diyor, ‘kredi’ diyor. Yeter artık Şahin, biraz kendinize gelin kendi hırslarınız ve ihtirasınız ile hiçbir şeyi gözünüz görmüyor. Siz 10 Nisan’da yapılması planlanan toplantı içinde olağan üstü durum kararı çıkartmaya çalışırsınız artık. Çünkü sizlerin halkımızın sağlığını düşündüğünüz yok tek derdiniz makamlarınız”

“CANKUL, ÖZÜR DİLESİN”

Sarı, “Corona virüsünü bahane ederek toplantıya katılmadığımızı ifade eden Ak Parti Grup Başkanvekili ve Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul’u, CHP’den özür dilemeye davet ediyoruz. Bu dönemde Büyük Şehir Belediye Meclisi toplantısı yapılmasına karşı olduğumuz için bizi eleştirenleri halkımızdan özür dilemeye davet ediyoruz. Aklın yolu bir olmasına rağmen akıl yolundan hareket etmeyenler gerekli dersi İçişleri Bakanlığının son talimatı ile umarız almışlardır. Meclis toplantısında göstermelik önlemler ile meclis üyelerimizin maske takmadığı, personelin hiçbir tedbire uymadığı ve CHP sıralarındaki CHP yazılarının sökülerek alındığını düşündükleri tedbirler ile ne kadar güzel örnek oldunuz halkımıza. Bu mücadele cesaretle değil akılla, mantıkla ve bilimle yapılır” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here