CHP İl Başkanı Sarı: Kamu vicdanına bırakıyoruz

0
114

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Büyükşehir Belediyesi’nin Zağnos Paşa Camii ve çevresinde yaptığı meydan düzenleme çalışmalarında meclis üyelerine dahi bilgi verilmemesini eleştirdi. Sarı, “Bu pandemi döneminde esnaf dükkan açamazken, halkın parasıyla yapılan 820 bin liralık tuvaletin fiyatını da kamu vicdanına bırakıyoruz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Serkan Sarı, Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli ve Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın ile birlikte Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin Zağnos Paşa Camii ve çevresinde yaptığı tuvalet ve meydan düzenleme çalışmalarını eleştirdi.

“YENİ YAPILAN KALDIRIMLAR SÖKÜLÜP ÇÖPE ATILDI”

Çalışmaların yapıldığı alanda gazetecilere açıklama yapan Serkan Sarı, “Bölgede incelemeler yaptık. Geçtiğimiz akşam kaldırım düzenlemeleri yapılan bölgede aynı yerde gecenin bir yarısı kaldırımlar yeniden sökülerek hepsi çöpe atılmıştır. Bunun sebebi nedir, Büyükşehir Belediyesinin vizyon belediyeciliğinin sonucudur. Nedir bu vizyon belediyeciliği, plansız, programsız, günü birlik projelerle yatırım yapma vizyonudur. Yağmur suyu kanallarını döşemeyi unutan Büyükşehir Belediyesi veya müteahhiti. Hani ‘Vatandaştan teklif gelmiş, Yücel başkan müdahale etmiş, vatandaşın taleplerine çözüm olmuş’ gibi iddialar ve açıklamalar yapılıyor ya iki gün önce yapılan çalışmada unutmuş olukları yağmur suyu hattını yeniden yapmak için döşenen bütün kaldırım taşlarını sökerek attılar. Kamunun, vatandaşın parasıyla yapılan çalışmada kaldırım taşları sökülerek çöpe atıldı” dedi.

“6 HAFTADIR BİR CADDEYİ BİTİREMEDİLER”

Bölgede yapılan çalışmaların haftalardır hatta aylardır devam etiğini kaydeden İl Başkanı Sarı, “Ne yazık ki bu proje bir türlü son bulmuş değil. Kanalizasyon hattı döşendi, beraberinde unuttukları bir yağmur suyu hattı yapıldı. 6 haftadan beri bu yol üzerinde çalışıyorlar. Buradaki bütün esnafı mağdur etmiş durumdalar. Eğer başarılı bir belediye başkanı ise girdiği bir projeyi 1 hafta içerisinde tamamlar. Bahsettiğimiz yer kilometrelerce alan değil 500-600 metrelik bir alandan bahsediyoruz. Bu alanı yaklaşık 2 aydan beri bitirmeye çalışıyorlar. Geldiğimiz nokta hala toz toprak” dedi.

“820 BİN LİRAYA TUVALET”

CHP İl Başkanı Sarı, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu projenin devamı olan alanda haftalardan beri binlerce personelin çalıştığı, milyarlarca bütçesi olan bir belediyenin beceriksizliğini hep birlikte görme şansımız olacaktır. 22.10.2020 tarihinde 827 bin lira bedel ile burası ihaleye çıkmıştır. 2.11.2020 tarihinde de 820 bin liraya doğrudan temin usulüyle bir pazarlık usulüyle ihale yapılmıştır. Doğrudan temin için yazdıkları gerekçeyi de okuyalım, doğal afetler, salgın hastalıklar, can ve mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya  önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkmasıyla ihalenin ivedilikle yapılması zorunlu olması durumlarıyla ilgili burayı doğrudan temin usulüyle pazarlıkla bir firmaya 820 bin liraya tuvaletlerin yapım işini vermişlerdir.

Bu ihale önümüzdeki incelemelerde zaten Sayıştay’ın denetimine takılacak. İlgilileri ve bununla ilgili işlemi yapanlar hakkında da kamu düzeninin gereğini yapacağından şüphemiz yoktur. İçinde bulunduğumuz böylesine kriz döneminde, sokaktaki esnafın kepenk indirdiği, vatandaşların evine ekmek götürmekte zorlandığı, açlık ve sefaletle kalan bir çok vatandaşımızın yaşadığı bu dönemde şuraya yapılmış olan tuvaletlere 820 bin lira bedel biçilmesini de kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here