CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka: Üç kadından biri şiddet görüyor

0
195

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, partili kadınlarla birlikte kadına yönelik şiddete tepki göstermek için Toplu Taşıma Merkezi’nden Ali Hikmet Paşa Meydanı’na yürüdü. Nazlıaka, “Ne yazık ki ülkemizde her üç kadından biri şiddet görüyor. Gün geçmiyor ki bir kadın katliamı yaşamayalım. Eşitsizlikle, adaletsizlikle hep birlikte mücadele edeceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası’nda Balıkesir örgütündeki kadınlar ile birlikte sessiz yürüyüş yaptı.

“DEĞİŞİM ATEŞİ TÜRKİYE’YE YAYILACAK”

Milli Kuvvetler Caddesi’nden Ali Hikmet Paşa Meydanı’na yürüyen ve burada konuşan Genel Başkan Nazlıaka, “Balıkesir Kuva-yi Milliye ateşinin yakıldığı kent. Kurtuluşun kalbi, kuruluşun aklı olan kent. Baktığınızda bu ülkenin eşitlikçi, aydın, demokrat insanlarıyla yüz yüze geliyorsunuz. Geldiğimde bu kentte bir değişim olduğunu da fark ediyorum. Her ne kadar Balıkesir’imiz hak ettiği gibi yönetilmese de özellikle çarpık kentleşme nedeniyle birtakım sorunlar yaşansa da biliyor ve inanıyorum ki; işte bu Cumhuriyetçi, aydın insanlar önümüzdeki ilk yerel ve genel seçimlerde değişimin müjdeleyicisi olacak. Tıpkı Kurtuluş Savaşı mücadelesinde olduğu gibi o değişim ateşi tüm Türkiye’ye yayılacak” dedi.

“KADIN MÜCADELESİ SADECE KADINLARIN VERECEĞİ MÜCADELE DEĞİL”

Kadına yönelik şiddetle mücadele haftasında eşitliğe dikkat çeken Nazlıaka, sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle kadın mücadelesinin sadece kadınların vereceği mücadele olmadığını iletmek isterim. Çünkü kadın hakları aynı zamanda insan hakkı demektir. Kadın hakkını savunmak aynı zamanda demokrasiyi savunmak demektir. İşte biz de demokrasinin beşiği olan Balıkesir’de tüm erkekleri ve tüm kadınları eşitlik mücadelemizde bizlerle yan yana olmaya davet ediyorum. Ne yazık ki ülkemizde her üç kadından biri şiddet görüyor. Gün geçmiyor ki bir kadın katliamı yaşamayalım.

Bizler Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak tüm şiddet mağduru kadınların ve ailelerinin yanında yer alıyoruz. Onlara gerekirse psikolojik destek, gerekirse hukuki destek, gerekirse sığınma evi gibi çeşitli konularda dayanak olmaya çalışıyoruz. Ama şunu çok net olarak görüyoruz; buluşmalarda aileleri yalnız bırakmadığımızda katilleri cesaretlendirecek bazı yargı kararları çıkıyor ve adeta şiddet görmüş kadınlar o şiddeti hak etmiş gibi bir takım savunmalar yapılıyor. Sırf eve geç gitti diye, sırf kırmızı ruj sürdü diye, sırf kahkaha attı diye, sırf yemeğe az tuz koydu diye şiddet uygulayan erkeğe tahrik indirimi uygulanıyor. Sırf mahkemede efendi durdu diye, sırf kravat taktı diye erkeğe iyi hal uygulanıyor. İşte bu eşitsizlikle ve adaletsizlikle hep birlikte mücadele edeceğiz. Madem burası hakkın, hukukun, adaletin kenti, madem burası demokrasinin kenti o halde buradan hep birlikte haykıralım: cesaret biziz, emek biziz, azim biziz, o halde gelecek de bizlerin ellerinde yükselecek. Hep birlikte adil, eşit, laik, demokratik bir Türkiye’yi inşa edeceğiz.”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’ya Balıkesir ziyaretinde Genel Başkan Yardımcısı Hürmüz Avcı, CHP Balıkesir İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Şener, CHP İl Başkanı Serkan Sarı, belediye meclis üyeleri ve partili kadınlar eşlik etti. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here