CHP Milletvekili Akın: Borç, Vatandaşa Yüklenemez

0
215

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, enerji sektörünün borç batağında olduğunu söyledi. Akın, “Bu borcu kim ödeyecek? Vatandaşın sırtına yüklenecek her kuruşu İktidara sorarız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, enerji sektöründe yaşanan borç krizini değerlendirdi. Arz-talep dengesi gözetilmeden elektrik üretimi için kurulan santrallerinin borç sorununun odağında olduğuna dikkat çeken Akın, giderek daha da büyüyen sorunun bugünün sorunu olmadığını, 17 yıllık İktidarın enerji politikalarının baştan sona yanlışlığına dayandığını vurguladı. CHP’li Ahmet Akın enerji sektörünün borç batağında oluşuna ve bu borcun da vatandaşlara zam olarak yansıtıldığına dikkat çekti.

“YANDAŞA, CANDAŞA, RANT DÜŞKÜNÜNE VERDİLER”

2007-2017 arasında 70 milyar dolarlık enerji yatırımı için kredi kullanıldığını kaydeden Akın, “Enerjiyi kamunun elinden alıp şirketlere teslim edenler işi ehline vermedikleri gibi yandaşa, candaşa, rant düşkününe verdiler. İktidar da denetlenmesi gereken sektörü denetlemediği gibi yanlış politikalar uygulayarak sorunların çığ gibi büyümesi için ön ayak oldu. İktidar buna çanak tuttu. Firmaları teşvik etti, destekledi. Şirketlerin kârı kendilerine zararları vatandaşa yüklendi. Bu batak bugünün değil, son 17 yılın yanlış politikalarının ürünü” diye konuştu.

“MIZRAK ÇUVALA SIĞMADI”

Son günlerde Türkiye Bankalar Birliği, BDDK, EPDK şirketlerin ardı ardına açıklanan borç verilerinin dikkat çekici olduğunu belirten Ahmet Akın, “Mızrak çuvala sığmadı. Şimdi borçları vatandaşa yıkmak için kılıf arıyorlar. Borç batağından şirketleri kurtarmak vatandaşın görevi değil. Her koyun kendi bacağından asılır. Yandaş şirketleri vatandaşın enerji faturalarına yansıtarak kurtarmalarına izin vermeyeceğiz. İktidar, borç batağındaki şirketlerin kurtarılması için bankalara baskı yapıyor. Bankalar da şirketlerden alacağını tahsil edebilmek için elektrik fiyatlarına zam yapılması koşulunu getiriyor. Bu borcun sorumlusu iktidar ve yandaşlarıdır. Vatandaş değil” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here