CHP Milletvekili Akın: Elektrik ve doğalgaz faturalarını devlet ödemeli

0
82

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, yaşanan salgının sadece sağlığı değil, insanların işini ve aşını da tehdit ettiğini söyledi. İktidarın aldığı önlemlerin başarılı olabilmesi için halkı gözeten, halkı koruyup kollayan önlemler olması gerektiğini belirten Akın, “Milyonlarca vatandaş, açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanının dışında kaldı. Her şeyden önce, elektrik, doğalgaz faturalarının ertelenmesini önerdik. Bu dönemde ihtiyacı olanların faturalarını devlet ödemeli” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, korona virüs salgını nedeniyle alınan önlemlerin vatandaşa dokunmadığını belirterek iktidarı eleştirdi.

Alınacak önlemlerin vatandaşa dokunması için uyarıda ve önerilerde bulunduklarını hatırlatan Akın, “Her şeyden önce, elektrik, doğalgaz faturalarının ertelenmesini önerdik. Bu dönemde ihtiyacı olanların faturalarını devlet ödemeli. Bunu öneriyoruz, çünkü haklı nedenlerimiz var. Evine aş götüremeyenler var ve bu faturaları nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyorlar. Örneğin MEB’in aldığı karar doğrultusunda çeşitli kurslar geçici olarak kapandı. Burada insanlar istihdam ediliyor. Kahvehane işletip işçi çalıştıranlar var. İktidarın ne yaptığı ortada. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter’dan açıklama yapıyor. Faturaların internet üzerinden de ödenebileceğini anlatıyor. Dünyaya bakın nice örnekleri var. Hiçbir şey bilmiyorsanız bizim önerilerimizden feyz alın” diye konuştu.

“PAKETTE HALKA DOKUNULMADI”

Akın, birlik, beraberlik, dayanışma, akıl ve bilimle bu salgının üstesinden gelinebileceğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Paket açıkladılar. Ama halka dokunamadılar. Esnaf dükkanını kapattı. Ama vergisi, sigorta primi, dükkan kirası, kredi borcunun vadesi hepsi tek tek gelmeye devam ediyor. Vergi, sigorta prim borçları ile çiftçi borçları faizsiz olarak yeniden yapılandırılmalıdır. Bir çok işyeri geçici olarak kapandı. Aileleri ile birlikte milyonları bulan esnaflarımız büyük sıkıntı içinde. Kredi Garanti Fonu’nun  payı 25 milyardan 60 milyar liraya çıkarılmalıdır. Salgın hastalık nedeniyle işletmeler kapanıyor ise çalışanlara ödenemeyen ücretler işsizlik fonundan ödenmeli. Ücretli öğretmenlerin ücretleri ödenmeli. Milyonlarca vatandaş açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı’nın dışında kaldı. İktidar olmak muktedir de olmaktır. Bu pakette işçi yok, öğretmen yok, çiftçi yok. En önemlisi bugün bu salgında en ön saflarda mücadele veren sağlık çalışanları yok. İktidarlar ama muktedir değiller.” (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here