CHP Milletvekili Akın: Okullar Depreme Hazırlıklı mı?

0
160

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Balıkesir’deki tüm okulların depreme dayanaklılığının incelenmesi, rapor edilmesi ve bununla ilgili olarak gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, depreme karşı okullarını güvenlikli olup olmadığının açıklanmasını istedi. Akın, “Geleceğimizi, evlatlarımızı eğitim ve öğretimleri için okullara emanet ediyoruz. Onların eğitimi kadar can güvenliği de ailelerinin önceliğidir. Okullarımızın depreme dayanaklılığının bu güne kadar ihmal edilmiş olduğunu düşünen vatandaşlarımızın alınan önlemler ve okulların güvenirliği konusunda yüreklerini rahatlatacak açıklamalar en yetkili ağızlardan yapılmalıdır” dedi.

CHP’li Akın, Marmara bölgesindeki deprem hareketliliğinin acı tecrübelere rağmen afetlere karşı gereken önlemlerin alınmadığını bir kez daha Türkiye’nin gündemine oturttuğunu söyledi.

26 Eylül’de İstanbul’da 5.8 şiddetindeki depremin ardından 27 Eylül’de Balıkesir’deki 3.5 şiddetindeki deprem vatandaşlara alınan önlemleri sorgulattığını kaydeden Akın, “Balıkesir’de yaşanan deprem sonrasında bir çok vatandaşımız bana ulaşarak okullarda alınan deprem önlemlerini sordu. Balıkesirli hemşehrilerim haklı olarak önce evlatlarını düşünüyor ve kamu binalarında özellikle okullarda alınan depreme dayanıklılık raporlarının güncel olup olmadığı ile birlikte kamuoyunda paylaşılmasını istiyor.

Sadece AKP hükümetleri döneminde 36 milyar dolar deprem vergisi toplandı. Deprem paraları nereye gitti? Toplanan bu paralardan kaç lirası evlatlarımızı emanet ettiğimiz okullar için harcandı? Büyük bir facia yaşanmadan bu depremleri bir uyarı olarak dikkate almalıyız. Eğitimle ilgili faaliyet gösteren ne kadar bina varsa deprem dayanıklılığına dair inceleme yapılmalı, sonuçlar, bilimsel veriler de sıralanarak kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Okullarımızın depreme dayanaklılığının bu güne kadar ihmal edilmiş olduğunu düşünen vatandaşlarımız bilgilendirilmelidir. Evlatlarımız, ihmallere ve baştan savma anlayışa kurban verilemeyecek kadar en önemli değerlerimizdir” dedi.

Deprem araştırmalarına yeterince önem verilmediğini Balıkesir için de gördüklerini kaydeden Akın, şöyle konuştu: “Balıkesir ve ilçelerini tehdit eden diri faylar bulunduğunu uzmanlar sık sık dile getiriyor. Bu fayların deprem potansiyellerini ortaya koymak amacıyla çalışmalar yapılıyor ama yetersiz olduğunu herkes biliyor. Daha hassas çalışmalar yapılmalı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda çalışmalarını duyuyoruz fakat yetersiz olduğunu da biliyoruz. Hassas çalışmalara Büyükşehir Belediyesi liderlik etmeli, bilim insanları, sivil toplum örgütleri ve bu alandaki her oluşumla birlikte hareket edecek koordinasyonun merkezinde olmalı.” (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here