CHP Milletvekili Akın: Şirketleri değil, çiftçiyi kollayın!

0
42

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, çiftçilerin ekonomik sıkıntılarının giderek arttığını ağır bir yük haline gelen maliyetlerin azaltılması yönündeki taleplerinin en kısa zamanda yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, çiftçilerin üretim yapmak için kullandıkları elektriği çok pahalıya aldıklarını söyledi.

Akın, “Bu sadece bir kalem. Diğer kalemler, mazot, ilaç, gübre, sulama maliyetlerini de eklediğinizde çiftçilerimiz kazanmıyor, zarar ediyor. Kazanamayan insan üretmeye devam eder mi? Etmez ama bizim çiftçimiz fedakardır. İşte iktidar bunu anlamıyor” dedi.

Çiftçinin sorunlarının araştırılıp çözüm yollarının hayata geçirilmesi için bir araştırma önergesi daha verdiklerini kaydeden Akın, çiftçilerin sulamada kullandığı elektrik faturalarının yarattığı sorunlara dikkat çekti.

Çiftçilerin elektrik dağıtım şirketlerine karşı korunması gerekirken dağıtım şirketlerinin çiftçiye karşı korunduğunu ileri süren Akın, “Çiftçilerin su ve elektrik borçlarının tarımsal desteklemelerinden kesilerek dağıtım şirketlerine aktarılıyor olması, çiftçimizin değil de dağıtım şirketlerinin kollandığı algısına yol açmaktadır. Üreticilerimiz aradıkları zaman elektrik dağıtım şirketlerinde muhatap bulmakta güçlük çektiği gibi ödemelerde en ufak bir aksama olması halinde elektrikleri anında kesilmektedir. Başta elektrik olmak üzere üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından tarımda kullanılan elektrikte birim fiyatlar düşürülmeli. Elektrikte uygulanmakta olan yüzde 1 Enerji Fonu, yüzde 2 TRT payı, yüzde 18 KDV kaldırılmalı. Üreticimiz, tarımda kullanılan elektriğin de desteklenmesini talep ediyor” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here