CHP Milletvekili Aytekin: Zeytin Enstitüsü kurulsun

0
46

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, zeytincilik sorunlarının peşini bırakmıyor. Daha evvel Zeytin Cüzzamı olarak bilinen yaprak yanıklığını ülke gündemine taşıyan Aytekin, şimdi de Zeytin ve Zeytinyağı Araştırma ve Eğitim Enstitüsü kurulmasına ilişkin kanun teklifini meclise sundu.

“ZEYTİN ULUSAL VE STRATEJİK BİR ÜRÜN”

Aytekin, kurulacak enstitünün, hem üreticiyi bilinçlendirme hem kaliteyi arttırma hem de yaşanacak küresel bir tarım salgınında izlenecek yol haritasını belirlemede fayda sağlayacağını söyledi. Aytekin; “Zeytin, ulusal ve stratejik bir üründür. Ülkemizdeki zeytin kalitesini daha da arttırmak ve dünya piyasalarıyla rekabet edebilmek için böyle bir enstitüye ihtiyaç vardır. Edremit, Balıkesir’de zeytincilik denilince akla gelen ilk yerdir. Bu bölgede zeytinin varlığı binlerce yıldır bilinmektedir. Bu gerçekliği hem güçlendirmek hem de korumak bizlerin tarih önündeki borcudur. Teklifimizin desteklenmesi ve Edremit Zeytin Araştırma ve Eğitim Enstitüsü’nün kurulması için bütün partilerin ortak tavır koymasını bir borç olarak görüyoruz” dedi.

“COVİD-19 SALGINI TARIMDA ACİLEN ÖNLEM ALINMASI GEREKTİĞİNİ GÖSTERDİ”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin açıklamasını şöyle sürdürdü: “Zeytin, ulusal ve stratejik bir üründür. Yaşanan Covid-19 salgını sonrası, tarımda büyük bir kıtlık yaşanma riski bulunuyor. Avrupa’da ortaya çıkan ve hızla yayılan, yaprak yanıklığı olarak da bilinen Zeytin Cüzzamı birçok ağaç varlığını tehdit ediyor. Ve ölmez ağacı öldürüyor. Bununla küresel bir eylem planıyla mücadele edilebilir. Bu konuda ülkemize düşen hamleler de vardır. Onlardan bir tanesi de özellikle tarımı tehdit altında olan Edremit Körfezinde Zeytin ve Zeytinyağı Araştırma ve Eğitim Enstitüsünü kurmaktır. Bu Enstitü ile üreticilerimize bilimin son verileri ışığında üretim yaptırmak ve ürün kalitesini koruyup geliştirmeyi amaçlıyoruz. Balıkesir il genelinde 82 bin hektarlık alanda zeytin üretimi yapılmaktadır. Bu haliyle, Balıkesir ülke üretiminin büyük kısmını karşılarken Edremit ise Balıkesir’deki üretimin öncüsüdür. Verdiğimiz kanun teklifi ile Edremit’te bir Zeytin ve Zeytinyağı Araştırma ve Eğitim Enstitüsü’nün kurulmasını istiyoruz. Nasıl ki bir çok ilde, Fıstık , Fındık, Sert Kabuklu Meyveler gibi ürünlerin araştırma enstitüsü varsa Zeytincilik Araştırma Enstitüsünün de kurulması gerekiyor. Şimdiye kadar sadece Hatay ve İzmir’de Zeytincilik Araştırma Enstitüsü kurulmuş. Ancak Edremit, bu konuda iki ilden de önce bu alanda faaliyetleri ile bilinen bir yer. Kanun teklifi kapsamını zeytinyağını da kapsayacak şekilde geniş tuttuk. Umuyorum ki Tarım Bakanlığı bünyesinde bu enstitü bir an evvel hayata geçer. Balıkesir’imizin tüm milletvekillerine parti ayırmaksızın bu teklife destek vermesini, ulusal bir strateji ürünü olan zeytini koruyup geliştirme görevini yerine getirmeye davet ediyorum.” (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here