CHP Milletvekili Ensar Aytekin: Balıkesir’de doktor kalmayacak

0
132

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, artan doktor istifalarına dikkat çekti. Balıkesir’de de ciddi doktor yetersizliği olduğunu iddia eden Aytekin, “Şehir Hastanelerini yaptılar, ama doktor atamadılar. Üniversite hastanelerinde branş hekimleri gidiyor. Çok sayıda hekim istifa ediyor.  Böyle giderse Balıkesir’de doktor kalmayacak” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, pandeminin de etkisiyle doktorların iş yükününün arttığını belirterek, yeni doktor da atanması nedeniyle halkın hastane kuyruklarında sağlığına kavuşmayı beklediğini söyledi.

Aytekin, “Doktor sayısı azalınca, kalan doktorlara üç dakikada bir yeni randevu verin deniliyor. AKP’nin şehir hastaneleri kara deliği, önce ekonomiyi, sonra hastaları en sonunda da doktorları vurdu. İstifa eden doktorların sayısında rekor artış var. Sağlık bakanı sosyal medyadan bildirim yapmayı sorumluluk olarak görüyor. Bilgilendirmenin yanında, meslektaşları ise yaşadıkları sorunlara çözüm bekliyor.

Balıkesir yaş ortalaması yüksek bir şehir. Bazı branşlara özel ihtiyaç var. Örneğin kardiyoloji yetersiz, kalp damar cerrahisi yetersiz, il genelinde onkoloji büyük problem. Her sabah, Bursa’daki hastanelere hastalar gidiyor. Üniversite hastanesinde doktorlar gittiği için bazı bölümler hasta kabul etmiyor. Bütün devlet hastanelerinde olduğu gibi Balıkesir genelindeki hastanelerde de doktorların üzerinde aşırı iş yükü var. 1.5 yıldır yönetemedikleri pandeminin sonucunda bir yandan vaka sayısı artıyor, bir yandan diğer hastalar tedavi olmaya çalışıyor.

AKP’nin hayatın her alanında yarattığı yıkım, şimdi de doktorlara geldi. Tıpta Uzmanlık Sınav sonuçlarına baktığımızda, yeni doktorların tercih ettiği bölümler de plastik cerrahi, deri hastalıkları, göz hastalıkları oluyor. Yetişen genç doktorlar, iş yüklerindeki yoğunluk, güvencesizlik ve şiddet gibi olayların sürmesi sebebiyle kendilerince daha risksiz alanlara yöneliyor. Burada kendilerinde suç yok. Suç veya hata 19 yıldır sağlıkta dönüşüm politikası derken, hastaneleri doktorsuz bırakmayı başaran AKP iktidarınındır. Tıp Fakültelerindeki kaliteyi düşürenlerdir. Doktorları güvencesiz bırakanlardır. Bir hekim üç dakikada, gözlem mi yapacak , şikayet mi dinleyecek, teşhis mi koyacak, tedavi mi uygulayacak? Gencecik zihinler, kendilerine yatırım yapıp tıp eğitimi alıyor. Ardından ilk fırsatta yurtdışına gidiyor. Çünkü yurtdışında yaptıkları meslek saygın bir meslek olarak görülüyor. İnsanca standartlarda çalışıyorlar. Sağlıkçılar için acil eylem planı yapılması ve tedbirlerin alınması gerekiyor” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here