CHP Milletvekili Şahin: Balıkesir Devlet Hastanesi koruma altına alınsın

0
61

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı 2022 yılı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada; Balıkesir Devlet Hastanesi’nin kültürel varlık olarak tescil edilmesi çağrısında bulundu. Şahin, “1950’li yılların başından itibaren ilimize hizmet eden Balıkesir Devlet Hastanesi, kültürel ve tarihsel önem arz etmektedir. Balıkesirliler bu binanın anıtsal bir yapı olarak tescillenerek koruma altına alınmasını ve ranta kurban edilmemesini talep ediyorlar” dedi.

Balıkesirlilerin Devlet Hastanesi’yle duygusal bağları olduğunu ve Balıkesirlilerin hafızalarında önemli yer edindiğinin altını çizen Milletvekili Şahin, “Atatürk Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte Balıkesir Devlet Hastanesi neredeyse atıl hale getirildi. Son yıllarda Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programında Balıkesir Devlet Hastanesi Ek Binası için ödenek ayrılmış olmasına rağmen henüz bir çivi dahi çakılmadı. Belli ki birileri bu hastanemizin iyice atıl hale getirilip yıkılmasını istiyor. Tipik Cumhuriyet mimarisi özelliğiyle kente kimlik kazandıran bu bina, pek çok Balıkesirli hemşerilerimizin hafızalarında derin hatıralara sahiptir.

Devlet Hastanesinin tarihsel değerini tescil ettirmek için Balıkesir Mimarlar Odası, Balıkesir Devlet Hastanesi’nin anıtsal bir değer taşıdığını tescil etmek amacıyla Kültür Varlıkları Kurulu’na başvuruyor ancak siyasi bir takım müdahalelerle tescil işlemi gerçekleştirilmiyor. Balıkesir’imizin tarihi ve kültürel miraslarından birisi olarak görülen Balıkesir Devlet Hastanesinin yıkılarak rant alanına çevrilmesine hemşerilerimizin gönlü el vermeyecektir. Hemşerilerimizin gönlünde Balıkesir Devlet Hastanesi anıtsal bir yapı olarak zaten tescil edilmiştir ancak bunun resmiyet kazanması beklenmektedir” dedi.

“DEVLET TİYATROLARI BALIKESİR’DE KALICI OLSUN”

Balıkesir’e kalıcı Devlet Tiyatrosu kazandırılması konusunda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan bir kez daha destek isteyen CHP Balıkesir  Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, “Dört bütçedir her dönem Devlet Tiyatroları’nın Balıkesir’imizde kalıcı kadrolara sahip olması talebinde bulunuyoruz. Bu konuda Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Bakanlık nezdinde resmi girişimlerde bulunduk, ancak sonuç alamadık. Balıkesir’de tiyatro kültürünün yerleşmesi, sanat ve estetik duygularının gelişmesi adına bu hizmetin Balıkesirlilerimizle buluşturulması talebimizi ısrarla sürdüreceğiz. Bu konuda siyasi görüş ayrım yapmaksızın tüm kent yöneticilerinden destek bekliyoruz” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here