CHP Milletvekili Şahin: Günlük korona virüs raporu yayınlasın

0
18

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Korona virüs salgını konusunda Sağlık Bakanlığı’na tavsiyelerde bulundu. Korona virüs salgınının bir insanlık mücadelesi olduğuna vurgu yapan Şahin, hastalığın Türkiye’ye gelmesinin ilk safhada geciktirildiğini, şuan içinde bulunduğumuz durumda ise hastalığın yayılmasının olabildiğince en az vakayla geciktirilmesi gerektiğini ifade etti.

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada umreden dönen vatandaşlarla ilgili de önemli açıklamalarda bulunarak, umreden gelen vatandaşların bilimsel anlamda izolasyona tabii tutulmayarak evlerine gönderilmelerinin hayati bir hata olduğunun söyledi.

Şahin, “Evlerine gönderilen vatandaşlar çarşı-pazar geziyor, diğer vatandaşlar bu kişileri milletvekillerine, kaymakamlıklara ve sağlık müdürlüklerine ihbar ediyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın daha şeffaf olması gerektiğinin altını çizen Şahin, “Dünya Sağlık Örgütü, yaklaşık olarak iki aydır her gün korona virüs hakkında rapor yayınlıyor. Sağlık Bakanlığı ’da aynı şekilde internet sitesi üzerinden korona virüs ile alakalı olarak günlük rapor yayınlasın. Kaç vaka var? Vakalar hangi illerde? Kaç kişi gözlem altında? Kaç kişiye test yapıldı? Bu bilgilerin açıklanmasının bir mahsuru yok. Bakanlık şeffaf olduğu sürece vatandaş daha çok güvenecek ve olası panik ortamı da engellenerek salgınla daha etkili mücadele edilecektir” dedi.

ÖZEL HASTANELER DE KATKI VERMELİ

Özel hastanelerin mutlaka salgınla mücadelede etkin rol almasına da değinen Şahin, olası vaka artışlarına karşı özel hastaneler dahil tüm yoğun bakım ünitelerinin ülke genelinde hazır olması gerektiğini, ventilatör ve yoğun bakımda kullanılan sarf malzemelerinin de yeterli hale getirilmesi gerektiğini belirtti.

“SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN İHTİYAÇLARI KARŞILANMALI!”

Konuşmasında son olarak, sağlık emekçilerinin de sorunlarına değinen CHP’li Şahin, “Diğer ülkelerde görüldüğü üzere, hekimler, hemşireler, acil yardım personelleri çok ağır şartlarda çalışmaktadırlar. Şimdiden biz sağlık çalışanlarını dinlendirmek zorundayız. 200-300 vakanın ani bir şekilde gelmesi durumunda yoğun bakım hizmetlerinin yetersiz kalma ihtimalini engellemek durumundayız. Ayrıca, sağlık emekçilerimizin ihtiyacı olan steril ortamın sağlanması ve virüse karşı koruyucu maskelerin sağlanması gerekmektedir” diye konuştu. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here