CHP’li Akın: Lozan, bağımsızlığımızın tapusu

0
27

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, ‘Lozan Barış Anlaşması’nın 94’ncü yıldönümü sebebiyle açıklamada bulundu.

Akın, “Lozan egemenliğimizin ve bağımsızlığımızın tescilidir. Cephelerde verdiğimiz bağımsızlık mücadelesinin diplomatik başarısıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tapusu, düşman askerlerinin geldikleri gibi gitmelerini sağlayan belgedir. Kan dökülmüş topraklar için pazarlık yapmanın ne demek olduğunu ancak cepheden cepheye koşanlar bileceği için İsmet Paşa bizzat Atatürk’ün desteğini alarak Lozan’a gönderilmiştir.Kalpaklarla savaştan yeni çıkıp barış için anlaşmaya giden Milli Mücadele’nin muzaffer komutanı İsmet Paşa bir zafer kazanmıştır ve bu zafer sonrasında artık İsmet Paşa’ya ‘Lozan Fatihi’ denilir olmuştu.  Güçlü olanlara karşı bugün de olduğu gibi haklı olanların mücadelesini vermişti. Ne yazık ki bugün cumhuriyet düşmanları tarafından Cumhuriyet kurmuş devlet adamlarını hedef alınmaktadır.

İsmet Paşa üzerinden yapılan bu eleştirilerin hedefi kurucu önderimiz Atatürk’tür çünkü Lozan Konferansı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına giden yolları açmıştır. Atatürk’ün bu milletin kalbindeki yerini bilenler bu yüzden doğrudan onu hedef almak yerine İsmet Paşa’yı hedef göstermektedirler. Bütün kamu kaynaklarını özelleştirenler; adalara, Kıbrıs’a, Süleyman Şah Türbesi’ne sahip çıkamayanlar laik, demokratik Türkiye’nin kuruluş belgesini eleştiriyor. İstiklal Savaşı vererek kazandıklarımızı AKP ile kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız.

Ömrünü cephelerde geçirmiş kahramanlarımızı bir kez daha saygı ile anıyor, savaşlardan çok çekmiş bir milletin torunu olarak bir kez daha barışın öneminin altını çizmek istiyorum” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here