CHP’li Aytekin’den maden sahasıyla ilgili yeni iddia: Çökebilir!

0
41

Balya Koyuneri kırsal mahallesinde bulunan maden ocağında incelemelerde bulunan CHP Milletvekili Ensar Aytekin, maden yatağında kaymanın olduğunu iddia etti. Aytekin, “Bu maden sahası yarın çökerse ortada ne dere kalır, ne de Koyuneri köyü. Dere yatağında maden ruhsat izni vermek insanlık suçudur” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Balya Koyuneri Kırsal Mahallesi’nde bulunan maden ocağında incelemelerde bulundu. Aytekin, “Geçtiğimiz günlerde Balya Koyunerindeki madeni yerinde inceleyip, notlarımızı almıştık. Konuyu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e de sorduk. Cevapları gelince kamuoyu ile paylaşacağız. Ancak, burada daha büyük bir problemimiz var. Toprak zemin üzerinden alınan numunelerin incelenmesi sonucuna göre bu arazide madene izin vermek katliama izin vermekten farksız. Maden, atıklarını dere kenarına bırakıyor. Bu durum bile başlı başına suç teşkil ediyor. Ayrıca derenin yatağı değişmiş.

Dere kenarına ruhsat vermek insanlık suçudur. Doğaya karşı işlenen suçlar karşısında doğa intikamını er geç alır. Ancak bu bölgede yapılan iş, belli ki bir yerlerde sırt sıvazlamayla, geçiştirmeyle yapılan bir iş. Köylülerin topraklarını alırız, parası neyse veririz deyip araziye çöken bu zihniyet, ülkenin her yerindeki zihniyetin tezahürüdür.

Buradan bir kez daha uyarıyoruz. Tüm şikayetlere rağmen suç işlenmesine göz yumanlar en az bu derenin yatağı ile oynayıp insanların canına kast edenler kadar suçludur. Koyuneri Köyü’nde çevre katliamının yanı sıra insanların canına da kast edilmektedir. Köylünün uğrayacağı herhangi bir zararın vebali de bu katliama göz yumanların boynundadır” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here