CHP’li başkanlar Edremit’te buluştu

0
193

CHP Balıkesir İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Belediyecilikte Yeni Ufuklar Çalıştayı’nda Balıkesir’deki CHP’li Belediye Başkanları, Meclis Üyeleri ve İlçe Başkanları Edremit’te bir araya geldi.

CHP Balıkesir İl Başkanlığı CHP’nin il genelinde ki belediyelerinin bir araya geldiği ‘Balıkesir Halkçı Belediyeler Platformu’ oluşturdu. Edremit Güre’ndeki bir otelde gerçekleştirilen çalıştaya 20 ilçe başkanı, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ve Ensar Aytekin, Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palas, Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam, Manyas Belediye Başkanı Tancan Barçın, Belediye Meclis Üyeleri katıldı. Toplam dört oturum olarak gerçekleştirilen programın açılışında ev sahibi Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, CHP İl Başkanı Serkan Sarı ve Balıkesir Üniversitesi’nden Doç. Dr. Arman Zafer Yalçın birer konuşma yaptı.

“BAŞKANLARA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Başkan Arslan, “Yerel seçimlerde yakaladığımız başarıyı kalıcı kılmak ve daha yükseğe taşımak için biz belediye başkanlarına büyük önemli görevler düşüyor. Bunu başarmak için sadece başkana bağlı bir sistemle bunu başarmamız mümkün değil. Artık CHP’ye özgü bir belediyecilik modeli ve sistemi oluşturmak zorundayız. Kurumsal bir yapıyla toplumun en ücra köşesinde ki insana kadar dokunabilen bir modeli kurmak zorundayız. Afyon çalıştayında gördük, genel merkezimiz ve tüm belediye başkanlarımız bu sorumluluğun bilincindeler. Bu anlamda hepimizde derin bir heyecan var. İnanıyorum ki bunu başaracağız” dedi.

CHP İl Başkanı Sarı, “21. Yüzyılda Balıkesir’de ve Türkiye’de halkçı belediyeciliğin yaygınlaşabilmesi için bir yandan uygulamada başarılı olmuş belediyelerimizin pratiklerinden, diğer yandan da bilimsel yaklaşımlardan yararlanılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu anlamda bu buluşmaların yararlı sonuçlar doğuracağına inanıyoruz” dedi.

İstanbul Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ‘Sarıyer Belediyesi’nde Halkçı Belediyecilik Deneyimleri’ konu başlığında Sarıyer’de 10 yıldır yaptığı hizmetleri anlattı.

İkinci oturumda Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetim Uzmanı Hüseyin Çağatay, Belediyelerde Denetim, İç Denetim, Dış Denetim, Sayıştay Denetimi ve 448 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunun Belediyelerdeki uygulamalarını anlattı. Prof Dr. H. Hakan Yılmaz, Belediyelerde mali yönetim ve strateji planlama konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Günün son oturumunda ise Prof. Dr. Ergin Demir, Belediye Projelerinin Finansmanında Dış Finansman Kaynakları konularını anlattı. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here