CHP’li Şahin’den muhtarlar için kanun teklifi

0
22

CHP Milletvekili Fikret Şahin, yerel seçimler öncesi verdiği kanun teklifinde muhtarların seçimlere birleşik oy pusulası ile girmesini istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, TBMM’ye sunduğu kanun teklifinde muhtarların seçimlere birleşik oy pusulası ile girmelerini istedi.

Şahin’in kanun telifinde şu görüşlere yer verildi: “Muhtarlık kurumu 19. yüzyıldan bu yana ülkemizin idari tarihinde olduğu kadar toplumsal yaşamında da önemli bir yere sahiptir. 82 değişik kanunda ve 354 maddede muhtar adı geçmesine rağmen ne yazık ki muhtarlıklarımız ve mahalle birimlerimiz zaman içinde her gün biraz daha önemsizleştirilerek, işlevlerini yitirme noktasına getirilmiş ve köy yerleşimlerimiz ise var olma mücadelesine itilmiştir.

Toplumumuzun kılcal damarlarını oluşturan muhtarımızdan gelen tüm talep ve beklentilere karşın, muhtarlık kurumuna ilişkin ihtiyaç duyulan kapsamlı bir düzenlemeye gidilmemiştir. Yerel seçimlere az bir süre kala muhtarlarımızın beklentisi birleşik oy pusulası ile seçime girmeleridir. Bilindiği üzere seçime katılan adayları, varsa partileri ve parti simgeleriyle tek bir kağıt üzerinde ayrı ayrı gösteren oy pusulasına birleşik oy pusulası denilmektedir. Seçimlerde objektiflik ve açıklık ilkeleri gereği bu zorunludur ve vatandaş hangi partiye isterse oyunu kullanabilmektedir. Ancak söz konusu durum muhtarlık seçimlerinde geçerli değildir.

Bu kanun teklifi ile Mahalli İdareler İle Mahalle Muhtarlıkları Ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim Gerekçesi ile birlikte ektedir.” (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here