CHP’nin Doktor Vekilinden çağrı: Ortak mücadele şart!

0
42

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, yeni tip korona virüs salgınının önlenmesi açısından, sağlık hizmetleri ile sosyal hizmetlerin entegre şekilde yürütülmesinin önem taşıdığını belirtti.

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, korona virüs salgınının dünyada giderek yayıldığını, yarım milyonu aşkın kişiye bulaştığını söyledi.

Dünya genelinde yaklaşık 25 bin kişinin korona virüs nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çeken Şahin, “Olağanüstü günleri yaşıyoruz. Dünyada en son 100 yıl önce böyle bir yaygın salgın görülmüş. Biz de Türkiye olarak hem koruyucu hem de tedavi edici sağlık hizmetleri boyutuna geçtik. Daha önceki süreçlerde bize gelmesin, bulaşmasın diye çabalarımız vardı ama artık bunu engellemek mümkün değil” diye konuştu.
Korona virüs salgınının, sağlık hizmetleri ile sosyal hizmetler alt yapısının güçlendirilmesi olarak iki basamakta düşünülmesi gerektiği ifade eden Şahin, “Virüs enfeksiyonlarında en önemli tedavi edici nokta, kişinin vücut direncinin güçlendirilmesidir. Bunun için kişinin yeterli ve dengeli beslenmesi, yeterli ve kaliteli uyku alması, stresten uzak durması ve hijyen kurallarına uyması gerekiyor” dedi.

“HALK SOSYAL YARDIMLARLA DESTEKLENMELİ”

Şahin, beslenmesi yeterli olmayan yoksul kesimlerin, salgından daha fazla etkileneceğine işaret ederek, şunları söyledi: “Bir taraftan tespit edilen hastaları tedavi ederken diğer taraftan da özellikle vücut direnci düşük olan halk kesimlerinin sosyal yardımlarla desteklenerek onların hastalığa yakalanmaması gerekiyor. Sağlık hizmetleri ve sosyal hizmetlerin entegre şekilde yürütülmesi, salgının engellenmesi açısından büyük önem taşıyor.”

Korona virüsle mücadelede eksiklikler olduğunu savunan Fikret Şahin, kronik hastalığı olanların başvuracağı hastaneler ile korona virüslü hastaların başvuracağı hastanelerin, tüm illerde bir an önce belirlenmesi ve vatandaşların bu konuda uyarılması gerektiğini kaydetti. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here