Cihan Aydın usulü Menemen

0
156

Vedat Milor’un “Soğanlı mı, soğansız mı” sorusuyla ülkece tartıştığımız Menemen’in hakem Cihan Aydın tarafından yapılan yeni usulüne Pazar günü tanık olduk.

Menemenspor ile Balıkesirspor arasında oynanan karşılaşmanın henüz üçüncü dakikasında ceza alanı içinde Arb Manaj’ın kaleye gönderdiği top, ev sahibi takımın savunmacısı Furkan Bayır’ın eline takıldı.

Uluslararası Oyun Kuralları’na göre maçın hakeminin bu pozisyonda yapacağı şey çok basit;

Oyunu durduracak. Menemesporlu Furkan Bayır’a sarı kart gösterecek ve oyun, Balıkesirsporlu oyuncuların kullanacağı penaltı vuruşuyla yeniden başlayacak.

Bunun dışında yapılacak yorumların hepsi, kılıf uydurmaktan öteye geçmez…

Daha maçın başında konuk takımın gol bulma şansını elinden alıyorsun. Stoper olarak görev yapan oyuncuya göstermen gereken sarı kartı cebinde tutup, yağışlı havada oyundan atılma riskini azaltıyorsun.

Hakemlik yaptığını sanıyorsan, yanılıyorsun…

Maç içinde çaldığın-çalmadığın bir dünya saçma düdük var. Her iki takım oyuncularına göstermediğin en az 3-4 kart var.

Ama sen yoksun…

Maçın son bölümünde zor da olsa topun kale çizgisini geçmesine vesile olan Foxi Kethevoama’nın pozisyonu için Cihan Aydın gibi “Rakibini itti” diyenler çıkabilir ama onlara, aynı maçın içinden benzer 4-5 pozisyon gösterebilirim ki onlarda oyun devam etti.

Bu köşede yazmaya başladığım ilk gün, “Hakem yazmayacağım” demiştim. Mecbur kalmadıkça da yazmıyorum ama şimdi açık ve net olarak yazıyorum ki Cihan Aydın, BERBATSIN…

Menemen deplasmanındaki Balıkesirspor’a bakacak olursak;

Kırmızı-beyazlılar, topu ayağına alıp, oyunu yönlendirmek istediğinde zaman zaman doğru işler yaptı. Ancak top rakipteyken yapılan hataların bir kısmı devam ediyor.

Yenilen penaltı golü öncesinde yaşanan bir anlık dalgınlık ve adam paylaşımı hatası,  Omar Abdullahi Mohamed’e elini kolunu sallayarak ceza alanına girme izni verdi. Neticesi gol oldu.

Oğuzhan Çapar-Batuhan İşçiler’den oluşan stoper ikilisi henüz uyum sağlayamadı. Özellikle Oğuzhan Çapar’ın nedenine anlam veremediğim tedirgin hamleleri, sıkıntı yaratıyor.

Bu ikilinin yanlarına Cumali Bişi’yi de alarak yaptıkları yan paslar, bizim gibi Yusuf Şimşek’e de kalp spazmı geçirtecek. Menemen’deki gibi ağır hava ve saha şartlarında bu kadar yan yapamazsınız, yapmamalısınız. Yaparsanız, gün gelir, üzülürsünüz.

Tuzlaspor ve Akhisarspor maçında çıplak gözle, Menemenspor maçında ekrandan izlediğim Hasan Özkan’ın ne iş yaptığını ben, çözemedim. Defansif veya ofansif anlamda, aklımda kalan tek bir katkısı olmadı. Bu haliyle Cumali Bişi ve Taşkın Çalış’ın yükünü artırmaktan öteye geçmiyor.

Bu eleştirilerin yanında Balıkesirspor’un 3-5 hafta öncesine göre mücadele gücünün yükseldiğini, doğru hamle sayısının hatayı geçtiğini, en önemlisi de yediği yumruk sayısına bakmaksızın ayağa kalmak hususunda yüreklendiğini söyleyebilirim.

Tuzlaspor maçında Roman Bezjak, Akhisarspor maçında Arb Manaj’ın ceza alanına girerken, serbest vuruş gerektirecek hareketle durdurulduğu pozisyonları hatırlatıp, kanat gücü çok da yeterli olmayan Balıkesirspor’un defansın arkasına atılan toplarla pozisyon aramasının daha doğru olacağını da dip not olarak ekleyeyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here