“Çocuğunuza onu sevdiğinizi söyleyin”

0
733

ÖZEL HABER – Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan, çocukların her koşulda sevildiklerini bilmeye ihtiyaç duyduklarını söyledi. Bazı ailelerin çocuklarına “Böyle yaparsan seni sevmem” dediğini hatırlatan Ceylan, “Çocuklara kurallara uymaları için söylenen bu cümle onları daha da hırçınlaştırır, çünkü korkarlar” dedi.

Her ailenin çocuğuna elinden gelenin en iyisini sunmak için çaba sarf ettiğini, heyecanla çocuğunun büyümesini izlediğini, hayaller kurduğunu, fedakarlıklar yaptığını ve beklentilerin devreye girmeye başladığını söyleyen Uzman Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan, “Çocuklar zaman zaman ebeveynlerini şaşırtabilirler. Kendilerinden beklenenleri yapmaz, yapamazlar. Onlara uygun olmayan, onları mutlu etmeyecek beklentileri karşılamayı reddederler. Bu reddedişler; bazen bir mağazada ağlayarak oyuncak isteme, bazen sebze yememe, bazen sınıfta en yüksek notları alamama, bazen de aile işini devam ettirmek istememe şeklinde ailenin beklentilerinin ortasına düşüverir. Çocukların bir kısmı oldukça şanslıdır. Ailelerinin isteklerine tam uyum göstermeseler, hatta onları kızdırsalar bile hala çok sevildiklerini hep hissederler” diye konuştu.

“SEVİLMEDİĞİNİ DÜŞÜNÜRLER”

Bazı çocukların ailelerinden böyle yaparsan seni sevmem cümlesini duyduklarını hatırlatan Bekir Ceylan, “Onları sakinleştirmek için, kurallara uymaları için söylenen bu cümle onları daha da hırçınlaştırır, çünkü korkarlar. Hayatta en çok ihtiyaç duydukları, en çok sevdikleri kişiler tarafından sevilmediklerini düşünürler. Daha fenası da sevilmek için bir şey yapmaları gerektiğini düşünürler. Ebeveynler aslında bunu demek istemez. Onlar çocuklarını hala çok sevmeye devam ederler. Sadece biraz daha az ağlasın, uslu dursun, ondan istediklerini yapsın isterler” dedi.

“ÇOCUKLARIN İSTEKLERİ MASUMDUR”

Ailelerin kullandıkları kelimelerin yıkıcı olabileceğini genelde düşünmediklerini, fark etmediklerini, çocuklarına verdikleri mesajın seni sevmemi istiyorsan, istediğimi yapman gerekiyor. Seni olduğun gibi, koşulsuz sevmiyorum olduğunu bilmeleri halinde çocukların üzüleceklerini ifade eden Ceylan, “Bir ebeveynin çocuğuna kızması, yorulması, çaresiz hissetmesinden daha normal ne olabilir? Böyle zamanlarda daha sabırsız davranmak normal” dedi. Ailenin çocuğuna şu an böyle davrandığın için sana çok kızgınım diyerek duygularını ifade etmesinin oldukça yerinde olacağını anlatan Ceylan, “Ancak küsmek, konuşmamak, “Git, böyle yaptığına göre beni sevmiyorsun. O zaman ben de seni sevmiyorum” demek çocuğun dünyası için oldukça sarsıcı ifadelerdir. Böyle cümlelerden uzak kalarak duygusunu ve çocuğundan beklentisini ifade eden ebeveynlerin çocukları da o kargaşa ortamında daha da hırçınlaşmaz ve sorunlar daha rahat çözülebilir” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here