“Çocuklarınızla Konuşun”

0
191

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Dr. Bekir Ceylan, aileleri çocuklarda oluşabilecek erkan bağımlılığına karşı uyardı. Ceylan, “Ekran karşısında çok fazla süre geçirmenin yaratacağı problemleri çocuklarınızla konuşun ve uyguladığınız kısıtlamalar ile önlemlerin onların güvenliği için olduğunu anlamalarını sağlayın” dedi.

Teknoloji geliştikçe günümüzün çocukları da eskiye göre teknolojiyle daha içli dışlı oluyorlar. Bu durum ailelerde sıkıntıya neden oluyor. Aileler; çocuklarının ekran karşısında geçirdiği süreyi nasıl azaltabiliriz sorusuna yanıt arıyor. Bu konuyu Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Dr. Bekir Ceylan ile konuştuk.

Doktor Ceylan, televizyon yayınları, film ve videolar, ekran oyunları ile bilgisayar, tablet, telefon ve diğer cihazlarda geçirilen zamanların, ekran süresi olarak adlandırıldığını söyledi.

Bu cihazlarla geçirilen zamanın gitgide uzamasının, özellikle çocuklar için sayısız risk yarattığını, aile üyelerinin birbirleriyle daha az vakit geçirmesine da sebep olduğunu vurgulayan Ceylan, anne ve babaların bu durumun farkında olduğunu ancak ne yapacaklarını bilmedikleri için müdahale edemediklerini belirtti.

Ceylan, ailelere; “Çocuklarınızla ekran karşısında çok fazla süre geçirmenin yaratacağı problemleri konuşun ve uyguladığınız kısıtlamalar ile önlemlerin onların güvenliği için olduğunu anlamalarını sağlayın” mesajı verdi.

“EKRAN SÜRELERİ İLE İLGİLİ BİR PLAN YAPIN”

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Dr. Bekir Ceylan, ailelere çocuklarıyla bir araya gelmelerini ve maksimum ekran süresini belirlemelerinin faydalı olacağını belirtti.

Ailelere; sohbet uygulamalarında çok fazla zaman harcamak yerine yüz yüze iletişimi öncelikli haline getirin önerisinde bulunan Ceylan, “Hayatınızdaki insanlarla sadece çevrimiçi ortamlar üzerinden konuşma alışkanlığınızdan vazgeçin. Uzaktaki sevdiklerinizi telefonla arayın veya aynı şehirde yaşadığınız halde uzun zamandır ihmal ettiğiniz akrabalarınızla bir araya gelin” diye konuştu.

“EKRAN KARŞISINDA GEÇİRDİĞİNİZ SÜRENİN BİR KISMINI DIŞARIDA GEÇİRİN”

Ailelere ekran karşısında geçirilen sürenin bir kısmının dışarıda geçirmelerini salık veren Ceylan, güne dışarıda kısa bir yürüyüş eklemenin bile faydalı olacağını söyledi.

Açıklamasına; “Koşuya çıkabilir, sanatsal bir etkinliğe katılabilir ya da küçük çocuklarınız varsa onlarla dışarıda oynayabilirsiniz. Beraber yapacağınız çevrimdışı aktivitelere yönelik fikirler oluşturun” sözleri ile devam eden Ceylan, “Çocuklarınız, akıllı cihazlarınızı ortadan kaldırdığınızda sıkıldığını ve yapacak hiçbir şeyleri olmadığını söyleyebilir. Böyle bir tavra karşı alternatifler üreterek beraber bir oyun oynamayı, yemek pişirmeyi, el işi yapmayı veya bir şeyler çizmeyi önerin. Böylece ekran karşısında fazla süre geçirmelerini önlerken yeni bir hobiye sahip olmalarını da sağlayabilirsiniz” dedi.

Evde akıllı cihazların kullanımına izin verilmeyen, dijitallikten uzak alanlar yaratılmasını öneren Ceylan, şunları söyledi: “Yemek odası, yatak odası, çocuk odası veya banyoda ekranlardan uzak durun. Yemeğinizi ekran karşısında yemeniz aile arasındaki etkileşimi keser. Çoğu doktorun uykudan en geç bir saat önce telefon ve bilgisayar gibi cihazların bırakılmasını önerdiğini unutmayın. Çocuklarınızla çevrimiçi tehlikeler hakkında konuşun. Ekran karşısında çok fazla süre geçirmenin yaratacağı problemleri çocuklarınızla konuşun ve uyguladığınız kısıtlamalar ile önlemlerin onların güvenliği için olduğunu anlamalarını sağlayın. Şiddet içeren video oyunlarının, filmlerin, görüntülerin veya siber zorbaların oldukça yaygın olduğunu hatırlatarak güvenlik risklerini azaltmak için beraber neler yapabileceğinizi anlatın.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here